Këto pamje të bukura vijnë nga Gjakova

Gjakova

Këto pamje të bukura vijnë nga Gjakova

Më: 2 janar 2021 Në ora: 18:11
Liqeni i Radoniqit, i cili gjendet në Gjakovë

Kosova ka vende turistike malore, shëndetësore, objekte natyrore dhe objekte kulturore – historike, që mund të shfrytëzohen nga vizitorët për ekskursione, sport, pushim, kulturë, për arsim dhe edukim.

Në mesin e tyre gjendet edhe Liqeni i Radoniqit, i cili gjendet në Gjakovë.

Ani se gjendemi në stinën e dimrit, moti me diell që po mbretron, bën që pamjet nga atje të jenë mahnitëse/

Image

Ndryshe, ky liqe krijuar në vitet e '80-ta, liqeni mori emrin e fshatit i cili u përmbys për krijimin e tij.

Radoniqi furnizon me ujë rreth 214.000 banorë të qyteteve të Gjakovës dhe Rahovecit si dhe fshatrave përreth. Ai po ashtu përdorët për ujitjen e 10,500 ha tokë.

Me një sipërfaqe prej 5.62 km2, Radoniqi zë vendin e dytë në Kosovë për nga sipërfaqja. Kapaciteti i pendës është 113 milion m3, që për momentin lejon furnizim të arsyeshëm me ujë gjatë tërë vitit.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat