Në kishën e "Shën Antonit" në Gjakovë, është celebruar mesha e shenjtë e mbrëmjes

Gjakova

Në kishën e "Shën Antonit" në Gjakovë, është celebruar mesha e shenjtë e mbrëmjes

Nga: Lekë Mrijaj Më: 12 qershor 2021 Në ora: 22:57
Foto nga vendi i ngjarjes

Shën Antoni i Padovës shenjt i gjallë i kishës katolike e grigjës së saj është një mrekullibëres i denjë e Pajtor i gjallë jo vetëm i kishës por edhe i mbarë të varfërve dhe të gjithë të tjerëve që vuajnë nga smundjet e natyrave të ndryshme, fizike, shëndetësore e shpirtërore etj.

Ndaj besimtarët katolikë sikurse në trembëdhjetë martet e shna Nout poashtu edhe sot në këtë event shumë besimtarë morën pjesë me një devocion të thellë në kremtimin e Eukaristisë së këtij Shenjti Mrekullibëres, duke iu lutur me përshpirtëri këtij shenjti për shëndetin, mbarësinë e fatet e të dashurve të tyre si dhe përgjegjësisht për mbarë popullin shqiptar.

Këtë festē në mënyrë të veçantë veq famullisë së Gjakovës po e kremtojn famullia e Binçës së Karadakut, Gllogjanit të Lugut të Baranit si dhe të kryeqytetit-Prishtinës, të cilët famulli për Pajtor të tyre kryesor e kanë të Mrekullueshëlmin Shën Antonin e Padovës.

Kësaj feste i kanë paraprirë njetet të ndryshme si dhe lutjet shpirtërore të bësimtareve të devotshtem për gjatë mesheve të tëra të trembëdhjetë të marteve të Shenjtit Shna Nue, si dhe shtegëtimet e besimtarëve edhe nga famullitë e tjera nëpër Kishat e sipërpermendura ku e bartë emrin ky Pajtor i dashur.

Andaj, sonte, me 12 Qershor 2021 në meshën e orës 18:00 në Kishën e "Shën Antonit" në Gjakovë, në prani të mijëra besimtarëve është celebruar mesha e shenjtë e mbrëmjës e cila është celebruar nga imzot... (e bashkmeshuar nga dom Domenik Qerimi, dom Fran Kolaj, Dom Izak Dodes, fra. Anton Nua ) i cili me përshirtëri e udhëhoqi celebrimin e kësaj meshe tamam me një frymë atmosferë festive me lutje, uratë e këngë të bukura nga kori i famullise së Gjakovës.

Pater Nue Kajtazi, përveç liturgjisë shenjtë e ritualeve tjera kishtare gjatë homelisë së tij, bëri një ekspoze e jetshkrim tejët konkret rreth Shën Antonit të Padovës, i cili siq tha ai, edhe pas afro 800 vjetêsh ky shenjt është i gjallë në mes nesh, në frymëzimet e mrekullitë e tija ndër njerëzimin mbi tokë. Pikërisht e pershkrou gjuhën e tij të pa prishur qe nga ajo ditë e vdekjës gjuhë e cila gjëndet në varrin e tij në Padova të Italisë. Njëkohësisht pater Nou, në mes tjerash tha se Shën Antoni i Padovës gjatë misionit të tij bëri predikime të zjarrta para shumë besimtarëve e njerëzve heretik e mëkatar, duke i ftuar në zbatim të urdhërimeve të Tenzot, e qe nga vet Papa Gregori IX, Shën Antonin e quajti "Arka e Beslidhjes". Shën Antoni në mes tjerash bëri formimin e rregullit françeskan në Padova, si dhe bëri dhe akoma pa ndalë po bën shumë mrekullira të ndryshme sherimi të njerëzve në rrafshin shpirtëror e fizik, duke perfshirë po këtë datë të sotme të Çlirimit të Kosovës nga fuqitë e mëdha ushtarake të Natos tha pater Nue Kajtazi.

Në fund të kësaj meshe solemne është bërë edhe bekimi i fëmijve e të moshuarve, njëkohësisht i falenderoj të gjithë mbeshtetësit pa dallim si dhe të gjithë të pranishmit pjesmarrës në meshën Shënjte të Shna Nout, perfshirë të gjitha famullit e Kosovës me deshirat me të mira, për paqe, shëndet dhe çdo të mirë në mesin e familjeve tona në pergjithësi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat