Bukëpjekësi në Gjakovë shpërblen blerësit “ekologjik”

Gjakova

Bukëpjekësi në Gjakovë shpërblen blerësit “ekologjik”

Më: 17 dhjetor 2021 Në ora: 22:59
Furra në Gjakovë

Bukëpjekësi në Gjakovë shpërblen blerësit “ekologjik”.

Furra e njohur në Gjakovë “Te Dini” me pronar Leorent dhe Lulzim Vorfi, për festat e fundvitit ka befasuar klientët e tij.

Për blerësit të cilët kanë përdorë korpen ekologjike e jo qeset e plastikës, pronari i furrës Leorent Vorfi, ka ndarë tri shpërblime për klientët, të cilët e kanë respektuar thirrjen e Parlamentit të BE-së që të “kufizohet fluksi i konsumit të qeseve plastike”.

Shpërblimi i parë ka qenë tri bukë, i dyti dy bukë, kurse i treti ka fituar një bukë, kuptohet falas.

Sipas bukëpjekësit, ky shpërblim do të jetë tradicional dhe do të ndahet në fund të vitit për blerësin, i cili respekton normat mjedisore.

Ky shpërblim nuk ka vlerë material, por është me rëndësi vetëdijësimi i qytetarëve për ruajtjen e mjedisit.

“Njëherit gjatë ketij viti i kemi kursyer më shumë se 600 qese plastike” - shprehet pronari i furrës.

Ky shpërblim u mirëprit nga banorët e lagjes dhe ka vullnet që edhe të tjerët të përdorin korpat ekologjike dhe jo qeset e plastikës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat