Dega e VV-së në Gjakovë: Ngjarjet e 1 dhe 2 prillin janë ndër ngjarjet më makabre

Gjakova

Dega e VV-së në Gjakovë: Ngjarjet e 1 dhe 2 prillin janë ndër ngjarjet më makabre

Më: 2 prill 2022 Në ora: 15:09
Dega e VV-së në Gjakovë

Lëvizja Vetëvendosje, qendra në Gjakovë ka përkujtuar masakrën ku serbët e kryen në shtëpinë e familjes Vejsa më 1 e 2 prill 1999.

Në këtë masakër, forcat serbe vranë 20 persona ku shumica prej tyre ishin pleq e fëmijë të familjeve Vejsa, Hoxha, Haxhiavdija, Caka, Gashi e Nuçi.

“Në po të njëjtën ditë ndodhën edhe vrasjet dhe masakrat e 57 martirëve nga familje të ndryshme në po të njëjtën lagje, ku edhe aty kryesisht u morën burrat dhe djemtë për tu vrarë e më pas edhe zhdukur”, ka shkruar qendra e VV-së në Gjakovë.

Ndërsa, në shenjë nderimi, homazhe bënë përfaqësues të nivelit qendror e lokal nga kjo parti.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat