Fundi tragjik i gjeneralëve të Hitlerit: Si përfunduan të gjithë në vetëvrasje? - Bota Sot
Fundi tragjik i gjeneralëve të Hitlerit: Si përfunduan të gjithë në vetëvrasje?

Historia

E mërkurë, 17 tetor 2018

Fundi tragjik i gjeneralëve të Hitlerit: Si përfunduan të gjithë në vetëvrasje?

Më: 8 qershor 2018 Në ora: 20:03
Gjeneralët e Hitlerit

Adolf Hitler, Diktatori i Gjermanisë Naziste, ishte gjithashtu Komandanti Suprem dhe Komandanti i Përgjithshëm i forcave të armatosura gjermane. Refuzimi i tij për t’u kushtuar vëmendje këshillave të gjeneralëve të tij ishte një faktor i madh që ndikoi në rënien e tij . Ai bëri vetëvrasje në bunkerin e tij në Berlin në prill të vitit 1945. E çuditshme, por aspak e papritur është fakti se të gjithë gjeneralët e tij përjetuan pothuajse fatin e njëjtë.

Hermann Goering 1893-1946

Shefi i Luftwaffe dhe një nga njerëzit më të fuqishëm në Gjermani. Vain, ishte pangopur dhe i paaftë në detyrën e tij të caktuar, ai kaloi pjesën më të madhe të luftës duke rritur pasurinë e tij personale. I dënuar me vdekje pas gjykimit të Nuremburgut, kreu vetëvrasje para se të varej.

Joseph Goebbels 1897-1945

Ministër për Propagandë, ai kishte kontroll të plotë mbi shtypin dhe radion gjermane. Ai ishte besnik ndaj Fuhrerit, dhe u emërua njëherë nga Hitleri si pasardhësi i tij i mundshëm.

Heinrich Himmler 1900-1945

Shefi i SS, SS Waffen dhe Ministri i Brendshëm. Deri në fund të Luftës, Himmler ishte bërë njeriu i dytë më i fuqishëm në Gjermani. Ai kreu vetëvrasje në vitin 1945, pasi u kap nga aleatët.

Field Marshall Walter von Brauchitsch 1881-1948

Komandant i Përgjithshëm i Ushtrisë Gjermane nga viti 1938 derisa dha dorëheqje në fund të vitit 1941. Dorëheqja e tij ishte për shkak të kombinimit të shëndetit të keq, dështimit të ushtrisë gjermane në Moskë dhe refuzimit të Hitlerit për të marrë parasysh këshillat e tij. Pas dorëheqjes së Brauchitsch, titulli i komandantit të ushtrisë iu mor nga vetë Hitleri.

Field Marshall Wilhelm Keitel 1882-1946

Shefi i Komandës së Lartë të Forcave të Armatosura nga viti 1938 deri në fund të Luftës. Në këtë pozicion ai ishte shef i shtabit të Hitlerit dhe puna e tij ishte të ofronte këshilla për Hitlerin kur i kërkohej. Ai njihej për faktin nuk kundërshtonte kurrë urdhrat ose vendimet e Hitlerit. Në gjyqin e Nuremburgut, Keitel u shpall fajtor për krime lufte dhe u var.

General Alfried Jodl 1890-1946

Zëvendës i Keitel dhe shefi i Seksionit të Operacioneve të OKW. Jodl konsiderohet të ketë qenë truri prapa pothuajse të gjitha fushatave të Hitlerit me përjashtim të pushtimit të Rusisë. Ashtu si me Keitel në Nuremburg, ai u shpall fajtor për krime lufte dhe u var.

Admirali Erich Raeder 1876-1960

Komandant i Përgjithshëm i Forcave Detare Gjermane deri në janar të vitit1943. Raeder ishte kreu i Marinës kur Hitleri erdhi në pushtet. Ai ndërtoi fuqinë detare të Gjermanisë gjatë viteve të para të luftës. Raeder shpesh nuk u pajtua me Hitlerin gjatë luftës dhe u zëvendësua në vitin 1943 nga admirali Doenitz. Pas luftës Raeder u dënua me dhjetë vjet burg për krime lufte.

Doenitz Admiral Karl Doenitz 1891-1980

Komandant i anijeve të marinës gjermane deri më 1943, më pas komandant në krye të marinës. Doenitz u respektua nga Hitleri dhe u bë Kryetar i Shtetit pas vdekjes së Hitlerit në vitin 1945. Pas gjyqit të Nuremburgut ai u dënua me dhjetë vjet burg për krime lufte.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test