Dita e katërt e grevës në arsim, SBASHK nuk heq dorë nga kërkesat - Bota Sot
Dita e katërt e grevës në arsim, SBASHK nuk heq dorë nga kërkesat

Kosova

Dita e katërt e grevës në arsim, SBASHK nuk heq dorë nga kërkesat

Më: 17 janar 2019 Në ora: 16:35
Foto ilustrim

SBASHK përmes një komunikate për media ka përkujtuar ministrin e Arsimit, Shyqiri Bytyqi dhe drejtoritë arsimore komunale të angazhohen për realizimin e kërkesës për ngritjen e pagave dhe të mos të bëjnë presione kundër grevistëve pasi kjo është e ndaluar me ligj dhe nëse ndodh një gjë e tillë atëherë do të ngre padi.

Edhe në ditën e katërt, bazuar në raportet nga çerdhet, shkollat fillore e të mesme dhe universitetet  të gjitha institucionet arsimore të Kosovës ishin në grevë të përgjithshme, thuhet në njoftimin e SBASHK-ut.

Gjatë ditës, kryetari i SBASHK-ut  Rrahman Jasharaj me bashkëpunëtorët kanë vizituar disa nga shkollat e komunës së Malishevës dhe  Prizrenit, ku grevistët në të gjitha këto institucione  janë shprehur se do të  vazhdojnë  grevën deri në plotësimin e kërkesës për përmirësimin  e koeficienteve prej 30 %.

Ndryshe, SBASHK i ka bërë thirrje SBASHK-ut për ndërprerjen e grevës dhe kthimin e mësimdhënësve në procesin mësimor, por këta të fundit janë shprehur këmbëngulës se pa plotësimin e kërkesës nuk do ta bëjnë një gjë të tillë, duke thënë se greva mund të zgjasë edhe me muaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...