Anulohet orari i barnatoreve në Prishtinë – nuk do të ketë kufizime

Prishtina

Anulohet orari i barnatoreve në Prishtinë – nuk do të ketë kufizime

Më: 24 prill 2024 Në ora: 12:45
Foto ilustrim

Komuna e Prishtinës ka marrë vendim sot për anulimin e orarit të barnatoreve në kryeqytet.

Kështu ka bërë të ditur shefi i asamblistëve të PDK-së, Leutrim Retkoceri në një postim në Facebook.

“Të nderuar qytetarë të Prishtinës, duke marr parasysh ankesat e shumta të qytetarëve lidhur me kufizimin e orarit të punës së barnatoreve në Kryeqytet, sot Kuvendi i Prishtinës me propozim të Grupit të PDK-së anuloj “Propozim Ndryshimin e Rregullores” e cila kishte sjellë këtë kufizim”, ka shkruar Retkoceri.

Retkoceri ka shtuar se pacientët e kryeqytetit në vitin e fundit hasën në shumë vështirësi në furnizim me barëra gjatë kujdestarisë, posaçërisht në situata emergjente dhe për pasojë ishin detyruar që të furnizohen me këto barëra nga barnatoret në komunën e Fushës Kosovës apo Graçanicës.

Pas anulimit që u bë, PDK Prishtinë kërkon që kjo rregullore të kthehet në debat publik dhe vendimmarrja lidhur me këtë çështje të kthehet tek qytetarët. Falënderojmë subjektet dhe asamblistët që mbështetën votimin e propozimit”, ka shkruar Retkoceri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat