Përfaqësues të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe në Prekaz - Bota Sot
Përfaqësues të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe në Prekaz

Kosova

Përfaqësues të Komunës së Skenderajt bëjnë homazhe në Prekaz

Më: 22 janar 2019 Në ora: 14:01
Prekaz

Në 21 vjetorin e sulmit të dytë mbi Familjen Jashari, nënkryetari i Skenderajt Nuredin Lushtaku, kryesuesja e Kuvendit, Fatbardha Haliti, drejtorët komunalë, asamblistë, përfaqësues të institucioneve tjera publike dhe qytetarë, kanë bërë homazhe në Kompleksin Përkujtimor “Adem Jashari” në Prekaz, në nderim të komandantit legjendar të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Adem Jashari, dhe gjithë të rënëve tjerë.

Ishte 22 janari i vitit 1998 atëbotë kur një forcë prej 500 policëve serb, kishin sulmuar Familjen Jashari, me ç’rast në atë ngjarje mbetën të plagosura vajza e Rifatit Iliriana dhe Hamzës, Selvetja.

“Lavdi të gjithë heronjve dhe të rënëve për liri të Kosovës”, ka shkruar në publikimin e tij kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...