Vetëm tri ditë paraburgim për nënën që theri me thikë mësuesen e djalit të saj - Bota Sot
Vetëm tri ditë paraburgim për nënën që theri me thikë mësuesen e djalit të saj

Kosova

Vetëm tri ditë paraburgim për nënën që theri me thikë mësuesen e djalit të saj

Më: 9 maj 2019 Në ora: 20:39
Shkolla

Vetëm tri ditë ka qëndruar prapa grilave e pandehura B.Th., e cila, mëngjesin e 30 prillit e kishte goditur tri herë me thikë mësuesen V.P., të shkollës “7 Marsi” në Prishtinë.

Gjyqtari i Gjykatës Themelore të Prishtinës, Arben Hoti, ka vendosur që të dyshuarës t’ia shqiptojë masën e arrestit shtëpiak.

Kjo, edhe përkundër kërkesës së Prokurorisë që asaj t’i shqiptohet masa e paraburgimit nën dyshimet se ka kryer veprën penale “Vrasje e rëndë në tentativë” dhe dyshimit se ajo mund të ndikonte në dëshmitarë.

“Duke pasur parasysh peshën e veprës penale, rrethanat në të cilat është kryer ajo, si vendin, përkatësisht institucionin ku është kryer vepra, vendi i cili është institucion parashkollor dhe në të cilin, ditën kritike kanë qenë edhe fëmijët, të gjitha këto rrethana tregojnë rrezikun se e pandehura mund ta përsërisë veprën e njëjtë penale apo të ngjashme. Për këtë, kërkoj që të njëjtës t’i caktohet masa e paraburgimit”, citohet fjala e prokurorit në aktvendimin e gjykatës.

Derisa në aktvendim, gjykata nuk i ka sqaruar rrethanat dhe arsyet, avokati thotë se kishte kërkuar masën e arrestit shtëpiak.

Ndërsa, në aktvendimin e gjykatës thuhet se avokati i të pandehurës Afrim Tasholli ka kërkuar ekzaminim psikiatrik në mënyrë që të vërtetohet gjendja e saj në momentin kur dyshohet ta ketë kryer veprën.

“E mbrojtura ime është shtatzënë, në muajin e katër, dhe është e ditur botërisht dhe vërtetuar shkencërisht se depresioni i femrës në kohën e shtatzënisë është jashtëzakonisht i lartë. E njëjta ka pasur disa zënka edhe me familjarët e burrit të saj dhe nga frika se mund të ndahen dhe mund t’i humbë dy fëmijët e saj ka rënë në depresion. Duke u bazuar në Kodin e Procedurës Penale, nenin 508, kërkoj që t’i bëhet një ekzaminim psikiatrik”, thuhet në aktvendim.

Të dyshuarës, gjykata, gjithashtu, i ka shqiptuar edhe masë ndalimi për t’iu afruar vendit apo të dëmtuarës në largësi prej 200 metrash.

Për këtë rast, ditë më parë kanë protestuar nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës “7 Marsi” në Prishtinë.

Ata kanë kërkuar siguri më të madhe në shkolla.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...