Publikohet hulumtimi mbi degradimin e mjedisit nga industria nxjerrëse - Bota Sot
Publikohet hulumtimi mbi degradimin e mjedisit nga industria nxjerrëse

Kosova

Publikohet hulumtimi mbi degradimin e mjedisit nga industria nxjerrëse

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 07:00
Ilustrim

Qendra Kosovare për Gazetari Hulumtuese “Preportr”, e cila funksionon në kuadër të organizatës Çohu, sot organizon konferencë në të cilën do të publikohet hulumtimi “Industria e shkatërrimit”.

Në konferencë do të prezantohen gjetjet e hulumtimit të cilat tregojnë për dëmet që po shkaktojnë kompanitë të cilat nxjerrin rërë, zhavorr dhe gur të fortë në Kosovë.

Përveç shifrave të licencave që janë lëshuar për të ushtruar këtë aktivitet, Çohu thotë se ka gjetur edhe të dhëna për veprimtaritë ilegale të cilat janë evidentuar ndër vite.

Në konferencë do të publikohen edhe emrat e kompanive që kryejnë këtë veprimtari e që kanë lidhje me partitë politike.

Në fund do të shfaqet edhe videoja e realizuar rreth këtij hulumtimi si dhe platforma online e cila pasqyron vizualisht licencat dhe rastet ilegale të nxjerrjes së rërës, zhavorrit dhe gurit të fortë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat