Personave me gjoba trafiku nuk u lejohet kandidimi për deputetë

Kosova

Personave me gjoba trafiku nuk u lejohet kandidimi për deputetë

Më: 21 janar 2021 Në ora: 23:39
Foto ilustrim

Një gjobë prej 18 eurosh për një aksident trafiku mund ta lërë jashtë listës së kandidatëve numrin dy në listë të AAK-së, Shemsedin Dreshajn.

Një gjobë prej 18 eurosh për një aksident trafiku mund ta lërë jashtë listës së kandidatëve numrin dy në listë të AAK-së, Shemsedin Dreshajn.

Dreshaj ka thënë se ky rast kishte të bënte me një gjobë të cilën e kishte paguar 3 vjet më parë.

“Është kundërshtuar dhe është kërkuar sqarim në KQZ në lidhje me çështjen time dhe besoj që do të zgjidhet puna, pasi është gjobë mbi 3 vjet e vjetër. Ta shohim si vendos KQZ-ja si institucion i pavarur, por për ankesa të mëtutjeshme vendosin organet e partisë”, ka thënë Dreshaj.

Përveç Dreshajt, në listën e AAK-së janë edhe tre persona të tjerë të dënuar që janë verifikuar nga Këshilli Gjyqësor i Kosovës: Gani Dreshaj, Rrahim Ajeti dhe Shqipe Kastrati.

Një gjobë prej 90 eurosh mund ta lërë jashtë listave edhe Labinotë Demi-Murtezin e Vetëvendosjes, nga e cila parti ngjashëm në listë janë përfshirë edhe kryetari i saj, Albin Kurti dhe anëtarja e kryesisë, Albulena Haxhiu, Liburn Aliu e Bajram Mavriqi.

Por, pavarësisht kësaj, Kurti ka thënë se lista e kandidatëve për deputetë të VV-së mbetet ajo që ishte dhe se ai do të jetë bartës liste.

“Unë jam bartës i listës, i cili i respekton dhe e përfill me përpikëri Kushtetutën dhe ligjet që mbrojnë të drejtat e të gjithë neve”, ka thënë Kurti.

Në listën e të dënuarve nga LDK-ja ka qenë edhe Xhavit Ukaj për shkak të kanosjes së një prokurori të Prizrenit, mirëpo LDK-ja e ka zëvendësuar këtë person me familjarin e tij, Florent Ukaj.

“Të gjithë duhet t’i respektojnë vendimet e institucioneve të drejtësisë dhe këtu nuk duhet të ketë asnjë dallim. LDK-ja ka pasur një kandidat, i cili s’do të certifikohet, të cilin do ta zëvendësojmë sot”, ka deklaruar Avdullah Hoti, kryeministër në detyrë.

Nga Partia Demokratike e Kosovës i dënuar ka qenë Argjend Tasholli me gjobë prej 300 eurosh, por që PDK-ja ka njoftuar se e ka respektuar vendimin e Kushtetueses dhe e ka larguar nga lista këtë person duke e zëvendësuar me Alban Bislimajn.

Sipas burimeve, nga Nisma nuk u lejohet kandidimi 12 personave, ndër ta Endrit Shalës për gjuajtje me armë, Aziz Thaqit për raportim të rremë të pasurisë, Vesel Krasniqit, Besnik Berishës, Filloreta Bytyqit e Musa Fetahajt.

Nga Lista Serbe nuk i lejohet kandidimi Milan Aritonoviçit, i dënuar për deklarim të rremë të pasurisë.

Për moscertifikimin e kandidatëve nga KQZ-ja, partitë politike mund të ankohen në Panelin Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa e deri në Gjykatë Supreme, proces që duhet të përmbyllet deri më 31 janar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat