Ankohen banorët e Çikatovës: Feronikeli na mori pronat pa leje

Kosova

Ankohen banorët e Çikatovës: Feronikeli na mori pronat pa leje

Më: 8 prill 2022 Në ora: 21:07
Feronikeli

Feronikelit i kanë dalë disa probleme me tokat, tani kur ishte në prag të disa punimeve në fshatin Çikatovë të Vjetër të Drenasit.

Banorët e këtij fshati thonë se kjo kompani ua ka marrë pronat e tyre, derisa të mërkurën i kanë rezistuar punimeve të kompanisë.

Këta thonë se nuk kanë marrë asnjë cent në këmbim të pronës së tyre.

Derisa nga kompania Feronikel thonë se në vitin 2006, kur kjo kompani u privatizua, u ble bashkë me pronat.

Ndërsa Komuna e Drenasit nuk ka dhënë asnjë sqarim se si janë bërë këto shpronësime dhe si këto prona private kanë kaluar në pronësi të kompanisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat