Pacolli-Krasniqi: Statusi i të mbijetuarave të dhunës seksuale të garantohet përjetësisht me ligj

Kosova

Pacolli-Krasniqi: Statusi i të mbijetuarave të dhunës seksuale të garantohet përjetësisht me ligj

Më: 14 prill 2022 Në ora: 19:07
Sebahate Pacolli – Krasniqi

Sebahate Pacolli – Krasniqi nga Qendra për Rehabilitimin e Viktimave të Torturës, ka thënë që kanë adresuar një listë me kërkesa tek Qeveria dhe Presidenca, me rastin e 14 Prillit – Ditës së të Mbijetuarave të Dhunës Seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovë.

Në mesin e kërkesave është që viktimat që aplikojnë për njohjen e statusit të tyre, të mos kufizohet në 5 vjet, por të jetë e drejtë e përhershme e garantuar me ligj.

Këtë deklaratë, Pacolli – Krasniqi e ka thënë në kuadër të emisionit “News Talk”.

Ajo ka treguar po ashtu se është kërkuar që dita e 14 Prillit të njihet ligjërisht si ditë zyrtare memoriale për Viktimat e Dhunës Seksuale gjatë luftës në Kosovë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat