Daçiqi shkul lapidarin, qeveritë dhe partitë shqiptare flenë gjumë - Bota Sot
Daçiqi shkul lapidarin, qeveritë dhe partitë shqiptare flenë gjumë

Kosova

Daçiqi shkul lapidarin, qeveritë dhe partitë shqiptare flenë gjumë

Më: 20 janar 2013 Në ora: 14:04

Serbia me qindra forca po e largonte lapidarin kushtuar dëshmorëve të UÇPMB-së, pas paralajmërimeve të vazhdueshme, por qeveritë shqiptare në Kosovë dhe Shqipëri, Presidenca e Kosovës dhe Shqipërisë, po bënin gjumë, edhe më të përgjumura u treguan shumë parti, si LDK-ja, e cila ka reaguar rreth orës 14.00, dhe AAK-ja, që ende nuk ka reaguar apo Vetëvendosja, që ka reaguar me aq vonesë, e që aq shumë u mundua ti dal në mbrojtje shqiptarëve atje dhe lapidarit. Madje edhe Aleanca Kuq e Zi, që po e mban në shënjestër Qeverinë e Shqipërisë dhe Sali Berishën për mos veprim në mbrojtje të shqiptarëve jashtë Shqipërisë, ka reaguar gati një orë pas saj.
Ndërkohë, Qeveria e Kosovës, e cila ka reaguar me pesë orë vonesë, vetëm pas orës 12.00, më shumë se sa i ka dhënë mbështetje shqiptarëve në Luginë, u ka bërë thirrje për mosveprim dhe mos rënie në provokime të Serbisë, duke nxitur edhe më shumë reagime pakënaqësish me përmbajtjen e reagimit, duke ofruar thjeshtë për ta vazhdimin e nënshtrimit.
Qeveria e Kosovës as që ka kërcënuar me dialog Serbinë, dhe as që ka dhënë premtime për respektim reciprok të pakicave, madje as që po kërkon status reciprok për shqiptarët atje.
Ndërsa, Qeveria e Shqipërisë, e cila ka reaguar pas orës 13.00, përveç se e ka dënuar aktin e largimit me forcë të lapidarit, dhe veç vlerësimit për si dëshmi të albanofobisë së Serbisë dhe cilësimit si trashëgimi raciste milosheviqiane, nuk ka shfaqur as edhe një ide premtuese për shqiptarët.
Presidenca e Kosovës ka reaguar po ashtu rreth orës 13.00, pa ndonjë nxitje shprese apo motivimi për shqiptarët atje.
Po ashtu edhe partitë politike shqiptare në Maqedoni nuk kanë bërë as reagimin më të vogël, por shqiptarët nuk janë duruar dhe i kanë vënë zjarrin një flamuri të Serbisë në Shkup.

Serbia e hoqi lapidarin, dhe ndoshta një ditë tjetër do të dojë të nxjerrë edhe nga varrezat eshtrat e dëshmorëve të UÇPMB-së, të cilët as nuk kanë një varrezë të përbashkët.
Ashtu siç edhe përfolej klasa politike e Kosovës Lindore u tregua e pazonjë të mbronte edhe një pllakat të vetme përkujtimore. Ajo së bashkue me politikën e Kosovës dhe të Shqipërisë, lejoi poshtërimin e shqiptarëve nga Serbia, thyerjen edhe të asaj pak krenarie të krijuar së fundi.
Lapidari la pas vetëm kujtimin dhe zhgënjimin e qindra e mijëra shqiptarëve, të cilët veçse bërjes së homazheve nuk kishin mundësi tjetër, ndezjen e qirinjve si të rikujtonin vrasjen e papritur të një heroi, të më të dashurve apo të një lideri.
Por, shpirtrat e të gjithë atyre dëshmorëve të fundit dhe të mijëra të tjerëve në kohë, nuk do të lënë të qetë gjakun e shqiptarëve! Bota sot

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...