Këshilltari i Thaçit tregon se si do të duket marrëveshja përfundimtare me Serbinë - Bota Sot
Këshilltari i Thaçit tregon se si do të duket marrëveshja përfundimtare me Serbinë

Kosova

E enjte, 15 nëntor 2018

Këshilltari i Thaçit tregon se si do të duket marrëveshja përfundimtare me Serbinë

Më: 8 shkurt 2018 Në ora: 21:37
Blerim Shala

Kosova ka hyrë në fazën finale të dialogut me Serbinë dhe me këtë presidenti Hashim Thaçi ka paralajmëruar krijimin e një Ekipi të Unitetit, i cili do të marrë përgjegjësitë nga ky dialog.

Këshilltari i tij, Blerim Shala, në një intervistë për Rubikon foli se si mund të duket teksti nga marrëveshja e normalizimit të marrëdhënieve.

Shala theksoi se ata do të insistojnë që marrëveshja të përcillet me njohjen e shtetësisë së Kosovës nga pala serbe.

Ai tha se brenda tekstit nuk mund të ketë më “dykuptimësi të cilat kanë luajtur rol në të kaluarën”.

“Marrëveshja ndërkombëtarisht obligative duhet të përmbaj një tekst bazik themelor politik. Çka nënkupton normalizimi i marrëdhënieve Kosovë – Serbi dhe pastaj normalisht do të rreshtoheshin të gjitha marrëveshjet teknike të arritura deri tash”, ka thënë ai.

Shala përmendi strategjinë e Bashkimit Evropian ku thuhet se asnjë shtet nuk mund të bëhet pjesë e saj nëse nuk i ka kufijtë e rregulluar.

Kjo sipas tij vjen nga përvoja e BE-së me Kroacinë e Slloveninë.

“Kjo i bie që Kosova e Serbia në njërin prej anekseve por edhe në tekstin bazë të marrëveshjes ndërkombëtarisht obligative duhet të thuhet që brenda kësaj periudhe, 12 muaj apo 24 muaj do ta rregullojnë kufirin shtetëror”,shpjegoi ai.

Me këtë, ai përmend edhe presidentin serb, Vuçiq i cili javë më parë për herë të parë përmendi se Kosova e Serbia duhet t’i ketë kufijtë e rregulluar.

“Ne mendojmë se çështja e normalizimit, finalja e saj do të nënkuptojë njohjen e Kosovës nga Serbia”, ka thënë ai.

“Kjo do të shkruhet në mënyrë eksplicite, nuk ka marrëveshje obligative e cila nuk supozon se Kosova nuk do të jetë shtet anëtar i OKB-së”, përfundoi Shala.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test