Kërkohet ruajtja e tokës bujqësore - Bota Sot
Kërkohet ruajtja e tokës bujqësore

Kosova

Kërkohet ruajtja e tokës bujqësore

Më: 31 tetor 2018 Në ora: 14:38
Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural e Komunë së Malishevës, mbajti sot debat publik me qytetarë

Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural e Komunë së Malishevës, mbajti sot debat publik me qytetarë, këshilltarë të Kuvendit Komunal të Malishevës, mbi Draft Rregulloren për Tokën Bujqësore.

Milaim Morina nga Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural prezantoi Draft Rregulloren për Tokën Bujqësore e cila përcakton procedurat dhe kriteret e vendosjes për ndërrim të përhershëm ose të përkohshëm të destinimit të tokës bujqësore.

“Procedurat e parapara kërkojnë në veçanti një bashkëpunim të ngushtë të organeve përkatëse kompetente për planifikimin hapësinore dhe  bujqësi, përfshirë këtu edhe Kuvendin Komunal, Drejtoria  për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural në Malishevë”, tha ai.

Pjesëmarrësit në debat kërkuan që toka bujqësore të ruhet, duke zbatuar ligjin në përpikëri, për shkak të degradimeve, sidomos të tokës pjellore nga faktori njeri.

Draft Rregullorja për Tokën Bujqësore, pritet të kalojë edhe nëpër një debat të drejtorive përkatëse Gjeodezisë dhe Kadastrës, Urbanizmit, Drejtorisë për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural dhe të dërgohet  për miratim në Kuvend.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...