A e meriton Anton Çetta bustin para Institutit Albanologjik të Prishtinës? - Bota Sot
A e meriton Anton Çetta bustin para Institutit Albanologjik të Prishtinës?

Kultura

A e meriton Anton Çetta bustin para Institutit Albanologjik të Prishtinës?

Më: 6 janar 2019 Në ora: 00:22
Anton Çetta

Humanisti me nam shqiptar, Anton Çetta do të mbahet mend për kontributin e tij të madh që e dha në pajtimin e gjaqeve mes shqiptarëve.

Vendosja e bustit të tij para Institutit Albanologjik të Prishtinës vazhdon që të jetë temë diskutimi. Disa thonë se busti i tij nuk duhet të ngrihet para Institutit, ndërsa disa të tjerët insistojnë që busti duhet të ngrihet vetëm para Institutit.

Me projektin e tij të pajtimit të gjaqeve ai i shërbeu popullit dhe shoqërisë, i shërbeu iluminizmit të popullit, shoqërisë dhe publikut të gjerë, shkruan kultplus.

Më 2 shkurt 1990 me nismën e Anton Çetës nisi në Kosovë aksioni atdhetar e humanitar i faljes së gjaqeve që mori përmasa të gjera, duke u përhapur anembanë vendit. Ky konsiderohet edhe si viti më i organizuar dhe më frytdhënës i kombit shqiptar që hyri në histori si vit i bashkimit e i pajtimit të popullit shqiptar kudo që jetonte, brenda trojeve etnike dhe mërgatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...