Muzeu Kombëtar i Kosovës do t’i nënshtrohet restaurimit

Kultura

Muzeu Kombëtar i Kosovës do t’i nënshtrohet restaurimit

Më: 8 maj 2024 Në ora: 22:41
Muzeu Kombëtar i Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku ka bërë të ditur se janë ndarë tre milionë euro për restaurimin e Muzeut Kombëtar të Kosovës.

Ministri Çeku ka thënë se Muzeu do t’i nënshtrohet restaurimit të përgjithshëm, me fokus në konsolidimin e kushteve të deposë.

“Vlera që kemi ndarë për këtë ndërhyrje kapitale është tre milionë euro.

Krahas restaurimit, gjatë periudhës sa Muzeu do të qëndrojë i mbyllur, do të bëhet edhe rikonceptimi dhe përditësimi i ekspozitave të përhershme”,  ka shkruar ministri Çeku në Facebook.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat