“Burra” pushteti që viti plak i përcolli mes varreve - Bota Sot
“Burra” pushteti që viti plak i përcolli mes varreve

Kultura

“Burra” pushteti që viti plak i përcolli mes varreve

Nga: Kalosh Çeliku Më: 11 janar 2019 Në ora: 10:09
Kalosh Çeliku

Vite e vite. Kurrë,  nuk shkova te mjeku. Spital

Librezën e shëndetësisë, hudha në kontejnierë.

Nuk përdora “vaksinë” nga India. E, as Turqia

Veç, Dy-tri gota Raki Rrushi nga Nana Shqipëri.

Dhe, Dy shtamba plot me Tambël të Mikes Di

Nateditë, duke vrarë Veten: Mesnate me Poezi.

Mjek i Vetëvetes, u bëra Kalosh Çeliku. Përditë:

Dy gota me Raki Rrushi. Dy shtamba Tambël Di!

Mjeku, dhe “ilaçet” e mia: Që, më mbajtën gjallë

Nateditë, janë: Dy shtamba Tambël të Zonjës Di.

Rakia e Rrushit. Dy shtamba Tambël të Mikes Di.

“Ilaçe”,  që  m’i mbolli Babai: te Pragu Shtëpisë.

 

(“Burra” pushteti që Viti Plak i përcolli mes varreve)

Viti mbrapshtë 2018 -ta! Edhe, Viti lumtur “kuqezi”

Iku me të katra. Dhe, më la Qyqe vetëm, nën Rrap:

Mikes të çmendur, Di: Dy shtambave Saja Tambël.

Dhe, rrugaçëve partiak: “Skanderbega” të Xhadisë

Që, hapin fabrika biznesi. Prodhim serik trusakatë:

Vende pune. “Institute” partiake. “Gjeni” shqiptarë.

Shkaku, se: partizanët e tyre ma dogjën Shtëpinë

Në vend të urimeve, ende më përcjellin kërcnime:

Nënën Parti, sot mos ta marr nëpër gojë. Gazeta

E, as partizanët e tyre politik të pulave, në Qeveri.

Mezi e përcolla këtë vit të mbrapshtë “historik”:

Nuk më lodhën “analistët” me “debate politike”.

Lodhin porositë e rrugaçëve “kuqezi” televizive

Urdhër partiak:  Izoloni Kryengritësin me vetmi!

Përditë: deklarata teknefese. Intervista. Lëvdata.

Fundekrye, “analistë” trusakatë politik. Nateditë:

Para kamerave televizive: këmbë e tru në legen.

Viti mbrampshtë 2018 -ta. Edhe, Vit i lumtur politik

E publikova librin t’im me poezi: Zonjën Vdekje

Do ta marr për Grua. Libër përkushtimi poetik.

Në vend,  ”mevludeve” tradicionale turko-arabe

Dudumë, këtë vit udhambarë me nderime në Poezi.

“Burra” pushteti “kuqezi”. Vit, me dalldisje partiake

Patjetër, me Hoxhë u përcolla mes varreve. Histori...

 

(Mesazhi i Vitit Ri 2019 me një gotë verë)

Ora: 15:42?! Vjen kolor vetëm një panoramë festive

Asnjë fjalë përurimi. Shkronjë konfirmimi Vitit Ri.

Numri i njohur. I përgjigjem: Gezuar Vitin e Ri 2019!

Suksese, në jetë! Dashuri. Dhe, poezi erotike!.... K. Ç.

Ora: 22:31. Mesazhi dytë vjen me një gotë verë të kuqe. Gjak

Nga i njëjti numër: Mëkat, në shtrat me një gotë verë?! DJ.

I përgjigjem: Të dua! Ti, sonte i meriton edhe dy shishe verë

Dhe, një Kryengritës kaçak brez pas brezi me shekuj shqiptar:

Që, deri më sot: Ende në Histori nuk e lidhi Krajl e as Mbret...

 

(Nata e Vitit Ri historik me Xhadinë histerike)

Natën e kalova me dy gota raki rrushi

Xhadinë. “Shpëtimtarin” e shqiptarëve.

Dy shtambat me Tambël. Bereqet Dimri

Që, më mbytën keq, përsëgjalli në Jetë.

Pasmesnate, e zgjova Veten nga gjumi

Kokë më kokë mes librave. Poezive.

E pash orën në telefoninin tim celular:

Ehu! Dita më iku me atë Grua besnike?!

Mesnatë. Nata iku me Xhadinë histerike...

 

(Sot lexuesë të mi besnikë dal nga Ibriku i rakisë)

Ehu! Patjetër, Sot: lexuesë besnikë po dal

Përgryke. E, dy çepave nga Ibriku i rakisë.

Përpak, desh e mbyta Veten me raki rrushi

Dhe, Dy shtambat me Tambël të Zonjës Di.

Jo! Ika nga Ibriku i rakisë rrushit. Katundit

Dhe, Dy shtambave me Tambël të Zonjë Di...

 

(Bashkëjetesa me “Arushën” Zonjën e egër artistike)

E bukur jeta me Macen besnike: “Arusha”

Hynedelë, kur t’i teket nga dera e dritarja.

Dhe, flen rehat me Ty. Poet, gjithë Natën

Mëngjes, kur me këmbë të zgjon nga gjumi:

Zgjohu, o burrë besnik! Është Ditë e Madhe.

Edhe, Ti ngre dolli: Dy gota raki rrushi Katundi

Burri i Grave besnike. Edhe Sot, mu si Dje:

Kur, ta mbyllnin derën. Dritaren me hekura

E, Ti hyje si kaçak Mali për oxhaku mbi çati.

Sot, bashkëjeton me Macen “Arusha”. Kuqezi...

 

(Parashikimi Vetes si Poet me një dudum “shqiptar”)

Kot, kam menduar si Poet. Pasmesnate

Se: do më vrasë një dudum “shqiptar”?!

Jo, kurrë! Nuk do më vrasë pas shpine

Mes Dy shtambave-Tambël, Zonjës Di!

Mua do më vrasë në befasi: Rakia e Rrushit

Bereqeti, Dy shtambave Tambël i Zonjës Di...

 

(Edhe një Poezi pasmenate para fluturimit në Qiell)

Edhe, një Poezi para se të fluturoj në Qiell

Ia prisha gjumin “Arushës”. E ndërpreva:

Radhë, e shkunda Unë. Ia zgjova ëndërrat.

Shkaku i një Poezie, para fluturimit në Qiell.

Hallakata lapsat pa jetë, në tavolinën e punës

Mezi, e gjeta një Lapës për Poezi erotike:

Edhe, lindi Poezia patriotike. Pasmesnate

Fluturimi im me gjithë libra. Poezi, në Qiell...

 

(Miq Pene u kam besnikë edhe në atë Jetë)

Njëri pas tjetrit, po më ikin Miqtë

Burrat e Luftës artistike me Penë.

Fillkat, lanë Vetëm mes egërsirave

Sot, që duan të më rrjepin të gjallë.

Lufta vazhdon me Penë. “Parajsë”

Nuk ka problem: Edhe, Xhehnem.

Herë pas here, më dilni “zot” në Ferr.

Edhe, atë: Pena ime rrebele, sot kur

Zjarreflakë, rroket fytas me trusakatë.

Ehu, Miqtë e mi të Penës. Poetë

Që, s’u trembi Krajl e as Mbret!

Sot, pushoni të qetë në Parajsë

Luftën me Penë, e vazhdoj Vetë.

Krenohem, që ju pata Miqë Pene

Përkrahu në këtë jetë. Dhe, atë jetë:

Xhehnem: Digjemi në flakë. Zjarr...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...