Ty, o trim lirie... - Bota Sot
Ty, o trim lirie...

Kultura

Ty, o trim lirie...

Nga: Zymer Mehani Më: 20 mars 2019 Në ora: 19:54
Zymer Mehani

Sa të paska hije
Ty, o trim arbëror
Gjaku në kraharor!

Barrikadë
N'shtëpinë atërore
Nise luftën për fitore

Janë bërë bashkë
Qyqe dhe korba
Granatojnë me gjyle, topa

Por, ti trim,
Me këngë në gojë
Vatrës iu bëre mburojë

Në UÇK
Në rresht i pari
Të pat thirrë Adem Jashari
II
Ti je lukëkuqe
Je dhe trëndafil
Mes yllësive ndrin
Yll i qiellit tim

Në flakë lufte u fute
S'u stepe, s'u druajte
Pranë shkëmbit, burimit
Me peshë të betimit

Me flamur në gji
Ti re për liri...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...