Charles Telford Erickson për Shqipërinë dhe shqiptarët - Bota Sot
Charles Telford Erickson për Shqipërinë dhe shqiptarët

Kultura

Charles Telford Erickson për Shqipërinë dhe shqiptarët

Më: 9 qershor 2020 Në ora: 14:25
Charles Telford Erickson

“Populli shqiptar i ka përshkuar shekujt duke punuar si trim dhe i talentuar; ai kapi lartësitë e Republikës Greke, ato të Mbretit të Persisë dhe të Babilonit.

Me ndihmën e Princeshës së Maqedonisë, ata i dhanë fund pushtetit të Romës, hoqën qafe mizoritë e Tarantinit, frenuan për një farë kohe në emër të krishtërimit përparimin e shpejtë të islamit.

Ata mbrojtën fronin e Mbretit të Siçilisë, ngritën atë të Greqisë, dhe përsëri atyre kurrë nuk iu dha mirënjohje për atë që i dhanë historisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat