Hapni dosjet

Kultura

Hapni dosjet

Nga: Neki Lulaj Më: 24 janar 2021 Në ora: 16:36
Neki Lulaj

Po hapni,  bre ato arka të mbyllura  

Hapni ato Arkiva gjëmëmëdha! 

Ju që rrini si thëngjill i ndezur, si struci.  

E fshiheni pas ofshamave  si mëkatarë  

Ku jeni ju? 

Ju oficerë fallco që mbanit çelësat e thesarit 

Hapni  ato bashkë me sejmenët tuaj!  

Se I fshihni nëpër gungat e qafës së malit.   

Dosjet  e krimit, përt ë cilat  toka ju ka mallkuar  

  

Hapni  more ato mistere  të shohim  padrejtësitë  

Kush iu priu shtegut e rrufeve të krimit  

E pa faj  vrau,   plaçkiti si në një lukuni  

Në terrin e hipokrizisë  urrejtjes e nënçmimit   

  

Hapni se shuhet dhimbja  e nënave shamizeza  

Në horizontin shurdhmemec misteri ende  gjemon  

Gjarpëron si vetëtimë në qiellin ku duket rrezja 

 E dalin plagët vdekjeprurëse që ende kullojnë. 

  

Zbardhni  me drejtësi dosjet të krimeve të rënda  

Nxirrni dosjet e vrasjeve  politike dhe  pritat.  

Duam të shohim të vëretën që është brenda.  

Se na  vrasin si gjilpera si heshta, si shtizat. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat