Shqipja e lashtë gjuhë bazë e kulturës për njerëzinë...

Kultura

Shqipja e lashtë gjuhë bazë e kulturës për njerëzinë...

Nga: Sami Arifi Më: 27 qershor 2022 Në ora: 06:39
Sami Arifi

Gjuha është baza e kulturës për mbarë njerëzinë, ajo është mjeti kryesor i kulturës, e cila është edhe pasuri gjenetike që zhvillohet me kalesën e informacioneve nga një gjeneratë në tjetrën.

-Gjuha e paraardhësve të ilirëve, pra ajo e pellazgëve ka mbijetuar posaçërisht në gjuhën e sotme shqipe nga shkaku i transmetimit të gjeneve nga një gjeneratë në tjetrën.

-Ilirishtja pas rrezatimeve të para u mbyll në vetvete nën shtytjen e zapuesëve nga jashtë, e mbrojtur nga male të pakapërcyeshme, pa patur mundësi për ndryshime evolutive të shumta, thjesht ka mbijetuar duke e ngritur kulturën e vetë, ndryshe nga kulturat tjera të shumta që u shterruan krejtësisht.

-Kultura merret drejtpërsëdrejti kryesisht pas zbulimit të shkrimit edhe nga njerëzit që kanë jetuar shumë shekuj para nesh.

-Ilirishtja pati një zhvillim të madh kulturor, fal alfabetit fonetik që ishte zbuluar nga pellazgët që e përmirësuan këtë kulturë dhe e përhapën më vonë nxënësit e tyre.

-Në Iliri çdo gjë ishte mbyllur si brenda një guacke, nga shkaku i dyndjeve të vazhduara, dyndje këto që kanë mundur t’ia ndryshojnë karakteristikat gjeografike, por kjo mbyllje ia ka ruajtur si vetëmbrojtje e ligjshme e shqiptarëve të folmën e lashtë të të parëve të tyre pellazgo-ilire...

-Këto arsyetime sigurisht ndihmojnë në të kuptuarit më mirë misterin e mbijetesës së gjuhës shqipe gjatë mijëra e mijëra vitesh, gjuhë kjo që ka pësuyr ca ndryshime që i kërkon nevoja e këmbimit të kohës dhe mbijetesës....

-Popullit shqiptar i takon dhe ishte, që nga koha e Ilirisë së madhe të përparuar, zonja që rrezatoj gjithkund kulturën e saj të ndriçuar me prejardhje të lashtë pellazgjike...

-Hulumtuesitë e mdhenj të lashtësisë së gjuhëve si: Ksilander, Ramus Rask, Shlaiher apo Franc Bop kanë paraqitur zanafillën indo-evropine të gjuhës shqipe, madje Bob pohon se “gjuha shqipe nuk ka asnjë lidhje zanafillore me  asnjë gjuhë tjetër”. Ky pohim i Bopit ishte me vend, pëeveç kësaj ai ka qenë jo shumë larg ndër meditimet dhe studimet e tij me qëllim që të gjej afritë e dukshme që egzistojnë midis pellazgjishtës së lashtë, thrako-ilires dhe shqipes së sotme...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat