85 vitet e vrullshme të shkrimtarit Bardhyl Xhama - Bota Sot
85 vitet e vrullshme të shkrimtarit Bardhyl Xhama

Kultura

E shtunë, 20 tetor 2018

85 vitet e vrullshme të shkrimtarit Bardhyl Xhama

Nga: Sejdo Harka Më: 14 qershor 2018 Në ora: 00:05
Sejdo Harka

Shkrimtari, publicisti dhe “Mësuesi i Merituar” Bardhyl Xhama  ka 85 vjet që bën  një jetë , sa të qetë aq dhe të vrullshme, ashtu si koha dhe dallgët  e trazuara të detit,  buzë të cilit ai u lind , u rrit  dhe punoi e jetoi gjatë. Janë këto dallgë , sa të reale aq dhe metaforike, të cilat kanë bërë që në portretin e tij  të jenë harmonizuar mirë bukuria fizike me atë shpirtërore. Ne kolegët , miqtë dhe shokët e tij të hershëm, në personalitetin  e tij kemi gjetur shembullin e njeriut  puntor dhe tepër komunikues, e njeriut gojëëmbël dhe me shpirt krijues. Janë këto disa nga arsyet që të gjithë ata që e njohin thonë se Bardhylit i ka lezet edhe fjala e ngrohtë, edhe  hapi i ngadaltë , edhe mendja  e shëndoshë, edhe kujtesa e rrallë,  edhe trupi i tij i drejtë si djalë .
Të shkruash për vrullin e jetës së tij 85-vjëçare , ndoshta do të duhen faqe të tëra, por në këto shënime të shkurtëra do të ndalemi në momentet m? t? r?nd?sishme .           
                                                                      
1.Shkollimi dhe puna n? arsim
 
Shkoll?n fillore e kreu në  vendlidje dhe n? Sarand?. Shtatëvjeçaren dhe të mesmen pedagogjike, si degë e gjimnazit “Asim Zeneli” në Gjirokastër, i mbaroi me rezultate të shkelqyera. Në gjimnazin “Asim Zeneli”, në vitet 1949-1953, ishte pjesëtar aktiv i rrethit letrar të shkollës, ku  merrnin pjesë dhe Dritëro Agolli, Ismail Kadare, Agim Shehu, Gaqo Veshi, Bekim Harxhi e shumë të tjerë. Poezitë e para i botoi në organet e shtypit qendror qysh kur ishte në shtatëvjeçare.
Në  vitet shkollore ka marrë pjesë aktive në veprimtaritë jashtëshkollore, ?sht? marrë gjerësisht me sport, me teatër, me balet, me kor etj., që i kanë ndihmuar shumë në punën e mëvonshme me nxënës e mësues. Në basketboll , në hendboll dhe atletikë ka përfaqësuar Gjirokastrën në  kampionatet kombëtare të kategorisë së parë, në voleiboll e futboll ka luajtur me Delvinën e Sarandën në kategorinë e dytë.
Për rezultate të shkëlqyera në marrjen e maturës pedagogjike, në vitin shkollor 1953-54, në moshën njëzetëvjeçare,  Ministria e Arsimit e emëron  “profesor matematike” në gjimnazin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, aty ku mbaroi maturën. Ka qenë vit i vështirë dhe i suksesshëm. Ata që kishte shokë, iu bënë nxënës, ata qe kishte mësues, iu bënë kolegë dhe e ndihmuan.
Arsimin e lartë me korrrespondencë në Universitetin e Tiranës, Dega Gjuhë – Letërsi Shqipe, e vazhdoi me këmbëngulje dhe e përfundoi me  mbi dy të tretat e notave “shumë mirë”.
Ka dhënë mësim në shkollat tetëvjeçare dhe të mesme në Gjirokastër, Delvinë e Sarandë. Ka qenë drejtor e zëvend?sdrejtor në shkollat e mesme (gjimnaze) të Delvinës e për një kohë më të gjatë në Sarandë,  inspektor i arsimit në  Kom.Ekz. të Sarandës për rreth 5 vjetë si  dhe drejtor i kabinetit pedagogjik të rrethit.
Ka patur marrëdhënie miqësore e korrekte me nxënësit, me kolegët e vartësit, me prindët e qytetarët dhe ka gëzuar respektin e tyre.
 
2.Si gazetar e studiues.
  
 Ka punuar më shumë se 10 vjetë në redaksinë e gazetës “Mësuesi”, në Ministrinë e Arsimit e të Kulturës, që nga viti l969. Në fillim ka qenë redaktor  e më pas sekretar i Kolegjiumit të gazetës.
Si gazetar ka shkruar me qindra artikuj në ndihmë të mësuesve, ku janë shquar artikujt për drejtimin e shkollës dhe për metodat e mësimdhënies e të edukimit.
Nga gazeta “Mësuesi” është transfruar në vitin 1982 e ka punuar për një vit zëvendësdrejtor në Shtëpinë Botuese të Librit Shkollor e më pas, për gati 10 vjet në Institutin e Studimeve Pedagogjike si shef  i Sektorit të Gjuhës e të Letërsisë Shqipe.
Në këto vende pune ka dhënë kontribut me vlerë në  hartimin e  programeve e të teksteve shkollore, veçanërisht të gjuhës e të letërsisë shqipe, që nga klasa e parë fillore e deri në maturën e shkollës së mesme.
Gjatë kësaj kohe ka ndjekur e kryer shumë studime shkencore, si për leximin letrar në shkollën tetëvjeçare, për lidhjen e gjuhës me letërsinë në shkollat e mesme, për rolin kualifikues të kabineteve pedagogjike të rretheve, për metodat e mesimit etj. Me bashkëautor ka botuar dhe një libër të veçantë për përvojën e shkollës së mesme bujqësore të Delvinës. Ka drejtuar studimin për profilizimin e shkollës së mesme të përgjithme në degët shoqërore e matematiko-natyrore. Shumica e studimeve janë botuar në “Revistën pedagogjike”,  në gazetën “Mësuesi” e në botime të veçanta përmbledhëse  për shkollat.
Ka përgatitur e mbajtur në seminare kombëtare e konferenca shkencore mbi 30 tema pedagogjiko-shkencore për probblemet e shkollave.
Për punë shembullore si mësues, drejtues shkolle, gazetar e studues është dekoruar nga Kuvendi Popullor me Medaljen e Punës, Urdhërin “Naim Frashëri” të klasit III, Urdhërin “Naim Frashëri” të klasit II, si dhe me titullin e lartë “Mësues i Merituar”
         
3. Si shkrimtar
 
Me rastin e 70-vjetorit të lindjes, në vitin 2003, është nderuar me “Çmimin e Karierës” për kontribut në letërsinë për fëmijë dhe në drejtimin e Shoqatës Mbarëkonbëtare të Shkrimtarëve për Fëmijë e të Rinj. Ka disa ?ertifikata Mir?njohjeje dhe ?sht? zgjedhur Kryetar Nderi i Shoqat?s s? Shkrimtar?ve p?r F?mij? e t? Rinj.
Ka botuar 18 libra artistikë për fëmijë  e të rinj, nga t? cilat 10 jan? nderuar me çmime ne konkurset komb?tare t? let?rsis? p?r f?mij? e t? rinj. Sht?pia Botuese “Toena” ka n? proces botimi kolan?n me tet? libra me rr?fenja p?r f?mij? e t? rinj, tre nga t? cil?t jan? botuar.
Sapo ka dal? n? qarkullim libri “Mikeshat e p?llumbit”, botuar nga Sht?pia Botuese “Toena” me 101 rr?fenja t? zgjedhura, nga mbi 260 rr?fenja t? botuara deri tani n? libra e organe shtypi. Jo m? kot ?sht? vler?suar nga koleg? e studjues si “babai i rr?fenjave”, “mjeshtri i rr?fenjave”, apo “pasardh?s i Kutelit”.
Janë ribotuar t? gjitha librat e para viteve 90, nd?rsa m? shum? se gjysma e librave pas 90-t?s  jan? ribotuar disa her?.  Ka shkruar  dy pjesë për teatrot e kukullave, të cilat janë shfaqur në Sarandë. Janë botuar mbi 100 tregime e përralla në gazeta e revista për fëmijë
Janë përgatitur për radion e televizionin dhjetëra skenarë, teletregime e telenovela për fëmijë, që janë transmetuar disa herë. Ka përgatitur tre skenarë për filma dokumentarë, një për shkollat e mesme të vendit, dy të tjerët për vizitë të ansambleve artistike shqiptare në Kosovë e në Turqi.
Me që shkrimtari dhe shoku e miku ynë i rrallë Bardhyl Xhama m? 13 qershor ka  85-vjetorin e lindjes, këto shënime të shkurtëra po i mbyll me  urimin e madh:”Edhe  njëqind, Bardhyli ynë i dashur! Rrofsh sa të t? dojë e bardha zemër, bashkë me njerëzit që i do dhe të duan aq shumë! Libra  edhe më të bukura dëshirojmë të na dhurosh  në të ardhmen”!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test