Kënga korçare “Kapiten, o i ri” këngë që godet edhe sot - Bota Sot
Kënga korçare “Kapiten, o i ri” këngë që godet edhe sot

Kultura

E shtunë, 17 nëntor 2018

Kënga korçare “Kapiten, o i ri” këngë që godet edhe sot

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 17:06

Kapiten i ri
m’dëfto se ka po vjen?
Ti që ke qenë n’ushtri
a ke pa burrin tem?

Burrin tand unë e kam pa,
bashkë me të kam luftu.
Burri yt ka ndrru jetë
dhe ti ke m’marrë mu.

Kapiten i ri
porsi bora në mal.
Unë dashninë nuk e ndrroj’
as për nji gjeneral.

O moj ti zonjushë
që m’ke dal në ketë fushë.
Të puthsha faqe e gushë
dashnori yt vetë unë jam.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test