A do ta mposhtin ose ngadalësojnë temperaturat e larta COVID-in? - Bota Sot
A do ta mposhtin ose ngadalësojnë temperaturat e larta COVID-in?

Lajme

A do ta mposhtin ose ngadalësojnë temperaturat e larta COVID-in?

Më: 3 gusht 2020 Në ora: 00:26
Foto ilustrim

Me rritjen e temperaturave në shumë vende, ku pritet të arrijnë nivele të larta më shumë se 30C deri në fund të kësaj jave, shumë njerëz ka të ngjarë të kalojnë më shumë kohë në diell.

Sidoqoftë, mes piknikëve dhe barbecues, përhapja e vazhdueshme e koronavirusit mbetet shqetësim.

Ka disa që besojnë se temperaturat e ngrohta mund të zvogëlojnë rrezikun e përhapjes ose prekjen nga koronavirusi, duke marrë parasysh që gripi sezonal zakonisht rritet në muajt e dimrit. Për më tepër, disa raporte gjatë fazave të hershme të pandemisë thanë që klimat më të ngrohta mund të shohin më pak raste.

Sidoqoftë, pandemitë e mëparshme, siç është gripi Spanjoll i vitit 1918, që arriti kulmin gjatë muajve të verës, mund të jenë ndryshe.

Pra, temperaturat e ngrohta kanë një ndikim të rëndësishëm në transmetimin e koronavirusit?

Në faqen e internetit për Organizatën Botërore të Shëndetit (OBSH), renditen një seri mitet në lidhje me koronavirusin për të cilin e ka konsideruar të rëndësishme që publiku të ndërgjegjësohet.

Midis listës përfshin nocionin se ekspozimi i vetes në diell ose temperaturat më të larta se 25C parandalon përhapjen e Covid-19, një ide që OBSH e ka hedhur poshtë.

"Ju mund të kapni Covid-19, pa marrë parasysh se moti është me diell ose i nxehtë," thotë organizata, duke shtuar se vendet me klimë të nxehtë "kanë raportuar raste të Covid-19".

Në një dokument të veçantë, i cili ka gjurmuar thashethemet që qarkullojnë rreth virusit, OBSH deklaron se bazuar në provat aktuale të disponueshme, "virusi Covid-19 mund të transmetohet në të gjitha zonat, përfshirë zonat me mot të nxehtë dhe të lagësht".

"Pavarësisht nga klima, përdorni masa mbrojtëse nëse jetoni ose udhëtoni në një zonë që ka raportuar raste të Covid-19," këshillon organizata, duke shtuar se njerëzit duhet të lajnë duart shpesh për t'u mbrojtur nga virusi.

Megjithatë, disa studime kanë sugjeruar që Covid-19 mund të shfaq sezonalitetin në verë dhe dimër.

Në fillim të këtij viti, studiuesit në Universitetin College London kryen një studim të koronaviruseve të zakonshëm, duke analizuar të dhënat historike.

Studiuesit zbuluan se shkalla më e lartë e rasteve ka ndodhur në shkurt, me më pak raste gjatë verës.

Autori kryesor i studimit, Rob Aldridge tha:

Gjetjet tona mbështesin idenë se në Mbretërinë e Bashkuar mund të shohim nivele të vazhdueshme por më të ulta të transmetimit të koronavirusit gjatë verës, por kjo mund të kthehet mbrapa në dimër nëse në atë pikë ka akoma një popullsi të madhe të ndjeshme. Sidoqoftë, duke qenë se ky është një virus i ri, ne nuk e dimë nëse ky model sezonal do të mbajë gjatë verës për shkak të niveleve të larta të ndjeshmërisë në popullatë.

Një studim i kryer një dekadë më parë nga Qendra për Sëmundje Infektive në Universitetin e Edinburgh arriti në përfundimin se tre koronaviruse treguan "sezonalitet të shënuar të dimrit", duke shkaktuar infeksione kryesisht midis dhjetorit dhe prillit, në mënyrë të ngjashme me gripin.

Një studim tjetër i publikuar në Mars 2020 nga ndërmarrja e epidemiologjisë Ausvet Europe deklaroi se provat paraprake kanë treguar se "temperaturat më të larta shoqërohen me incidencë më të ulët të Covid-19", për rastet e raportuara deri në 29 shkurt në të gjithë globin.

Sidoqoftë, shtoi se temperatura "shpjegojnë një sasi relativisht modeste të variacionit total të incidencës Covid-19".

Më 6 maj 2020, një studim shkencor i botuar në The Lancet nga Shkolla në Londër e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale hulumtoi "rolin e klimës në strategjitë e zbutjes së Covid-19".

Gazeta thoshte se ndërsa moti i ngrohtë "mund të zvogëlojë paksa transmetimin" e koronavirusit, "asnjë provë nuk ka sugjeruar që kushtet e ngrohta do të zvogëlojnë efektivitetin e transmetimit SARS-CoV-2 në një masë që disa ndërhyrje shtesë janë të nevojshme për të frenuar përhapjen e saj".

"Aktualisht, politikë-bërësit duhet të përqëndrohen në uljen e kontaktit fizik brenda komuniteteve dhe çdo parashikim i rrezikut Covid-19 bazuar në informacionin mbi klimën vetëm duhet të interpretohet me kujdes", përfundoi ai.

Pse gripi e arrin kulmin në dimër?

Ndërsa kuptohet që sezoni i gripit arrin kulmin në dimër, ekzistojnë disa hipoteza pse ndodh kjo. Një nga arsyet është se kur temperaturat janë të ftohta, njerëzit kanë më shumë të ngjarë të marrin transportin publik dhe kështu kanë një shans më të madh për të arritur në kontakt të ngushtë me njerëzit e tjerë.

Një tjetër arsye është se mungesa e vitaminës D nga ulja e ekspozimit ndaj rrezeve të diellit mund të ndikojë në sistemin tonë imunitar.

Në vitin 2008, hulumtimet e bëra nga Instituti Kombëtar i Shëndetit të Fëmijëve dhe Zhvillimit Njerëzor zbuluan se virusi i gripit ka një shtresë, e cila bëhet një guaskë e ngurtësuar në dimër.

Kur virusi hyn në traktin respirator, kjo shtresë shkrihet, zbuluan studiuesit.

Sidoqoftë, gjatë verës, veshja shkrihet përpara se të hynte në traktin respirator, gjë që mund të tregojë pse ka më pak të ngjarë të përhapet.

A duhet të presim rënie të rasteve me Covid-19 gjatë valës së nxehtësisë?

Në temperatura më të nxehta, ka të ngjarë që një numër i madh i njerëzve të kalojnë kohën jashtë, ndërsa mbajnë distancën sociale.

Ndërsa kjo mund të nënkuptojë që njerëzit mund të kalojnë më pak kohë brenda në prani të individëve të tjerë, gjithashtu mund të rezultojë që njerëzit të bëhen më neglizhues ndaj masave distancuese sociale.

Sido që të jetë, OBSH thekson që Covid-19 mund të përhapet ende në temperatura të ngrohta, kështu që udhëzimet për distancimin shoqëror dhe higjena e mirë duhet të praktikohen me rreptësi.

Burimi: The Independent 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat