Peshkopi serb nuk u lejua të hyjë në Kosovë

Lajme

Peshkopi serb nuk u lejua të hyjë në Kosovë

Më: 14 gusht 2020 Në ora: 09:55
Foto Ilustrim

Peshkopi i Ipeshkvisë së Rashkës dhe Prizrenit, Teodosije, u kthye dje nga pika kufitare e Jarinjes ndërsa po udhëtonte drejt Graçanicës. Siç tha ai, nuk u lejua të kalonte sepse po transportonte dy kova me mjaltë si dhuratë për manastirin.

Peshkopi tha se u kthye nga pika kufitare për herë të parë në njëzet vjetët e fundit gjersa është ankuar rreth sjelljeve të doganierëve shqiptarë.

Informacioni për KoSSev u konfirmua nga vetë peshkopi, i cili u kontrollua dy herë gjersa sipas tij, përjetoi sjelljen e pakëndshme të shefit të doganave.

“Kjo është hera e parë në 20 vjet që dikush më ka rikthyer nga vendkalimi. Unë nuk e prisja këtë, isha vetëm në veturë. Kam ardhur nga Serbia qendrore dhe isha duke udhëtuar për në manastirin e Graçanicës. Kam mbajtur dy kova në bagazh si dhuratë për motrën”, tha peshkopi.

Ndryshe, peshkopi disa herë ka përdorur gjuhë raciste gjatë fjalimeve në kishat serbe në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat