Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Lajme

Rakiq: Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë morën mbështetjen e Vuçiqit

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 14:41
Lista Serbe në takim me presidentin serb Vuçiq

Lista Serbe dhe kandidatët për kryetarë komunash në zgjedhjet e 17 tetorit morn mbështetjen e plotë të presidentit Aleksandar Vuçiq.

Kshtu ka deklaruar kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, pas takimit q patn sot me Aleksandar Vuçiqin në Beograd.

Pas takimit, Rakiq u tha gazetarëve se temat e bisedës me kreun e shtetit serb ishin situata politiko-siguruese dhe ekonomike në të cilën ndodhet populli serb në Kosovë, si dhe dialogu midis Beogradit dhe Prishtinës.

“Sigurisht, dialogu dhe gjetja e një zgjidhjeje kompromisi është diçka që është e padiskutueshme, dhe presidenti Vuçiq vazhdon të punojë në të dhe do të vazhdojë të punojë në të. Pyetja është se sa e sinqertë është pala tjetër në gjithë këtë, por ajo që kemi marrë garancitë dhe sigurimet e forta nga Presidenti Vuçiq do të vazhdojnë. për të luftuar për njerëzit tanë dhe se ata do të vazhdojnë të luftojnë për dialog , tha ai, raporton Kosovo Online.

Kryetari i Listës Serbe shtoi se sa herë që nuk ka dialog, ka probleme në terren, sulme ndaj pronave serbe, kishvea serbe dhe sulme fizike ndaj serbëve sepse, siç tha ai” ata janë fajtorë vetëm sepse janë serbë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat