Australia do marrë 12.000 refugjatë - Bota Sot
Australia do marrë 12.000 refugjatë

Lajme

Australia do marrë 12.000 refugjatë

Më: 9 shtator 2015 Në ora: 08:30

Mes debateve të forta të partive të ndryshme në Australi, është vendosur kuota e 12.000 refugjatëve sirianë që do transportohen nga kampet e tyre në Jordani, Liban e Turqi në Australi.

Ky numër është për 2000 më shumë sesa kërkonte partia opozitare, Labor Party, dhe më pak sesa kërkonte Partia e Gjelbër.

Kryeministri Tony Abott theksoi se në përzgjedhjen e refugjatëve “do kenë prioritet fëmijët, gratë dhe familjet nga pakicat e përndjekura”.

Edhe Australia i është bashkangjitur sulmeve të koalicionit anti-ISIS në Siri./ Bota Sot

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...