Përshkrime reale për luftën në romanin “Ti”

Libra

Përshkrime reale për luftën në romanin “Ti”

Nga: Ilir Muharremi Më: 27 shkurt 2022 Në ora: 08:47
Ballina e librit

Fragment nga romani "Ti" i Ilir Muharremit

"Beteja e tretë ndodhi në një mëngjes plot Diell.

Shkëlqimi ishte i padurueshëm. Po marshonim ngadalë. Dëgjoja gjurmët e hapave të secilit ushtarë teksa shkelnin baltën. Pothujase, këmbët e tyre fundoseshin dhe krijonin ca gropëza të ndritshme. Dheu ishte ngjyrë gjaku. E shikoja komandantin që as syri nuk i dridhej teksa marshonte në heshtje. Hapat i bënim të ngadalësuar, dëgjonim vetëm cicërrima zogjësh dhe zëra të insekteve. Fletët lëviznin nga një

erë e lehtë. Fillova të humbisja edhe lodhjen, të gjithë ne ushtarët ishim mishëruar njëri me tjetrin, ishim si vëllezër, e babë e kishim komandantin. Përnjëherë komandanti dha urdhër që secili ta zinte pozicionin e tij..."  

...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat