Arsyet pse një person dashurohet me ju… - Bota Sot
Arsyet pse një person dashurohet me ju…

Life style

Arsyet pse një person dashurohet me ju…

Më: 18 nëntor 2019 Në ora: 15:54
Ilustrim

Çfarë e bën dikë të bie në dashuri me ju? Kjo është një pyetje të cilës gjithsecili dëshiron t’ia dijë përgjigjen, apo jo? Dashuria është edhe e mistershme edhe e komplikuar, transmeton telegrafi. Sidoqoftë, psikologët kanë identifikuar disa arsye befasuese se përse njerëzit bien në dashuri.

Jeni shumë të ngjashëm

Pavarësisht thënies së njohur se gjërat e ndryshme joshin më shumë, duket se ngjashmëritë janë ato që krijojnë joshje më të fortë. Një studim i vitit 2007 ka zbuluar se ngjashmëritë te partnerit u ndihmojnë at kuptojnë njëri-tjetrin dhe të kenë lidhje më të forta.

Jeni të lidhur në 3 nivele të gjeneratave

Psikologu Eric Berne thotë se çiftet e suksesshme janë të lidhur në tri nivele të gjeneratave apo nivele të egove:

Prindërit: Çfarë ju kanë mësuar

Fëmijëria: Çfarë keni ndjerë (përvojat e mëhershme)

Si të rritur: Çfarë keni mësuar

Mbani kontakt me sy për kohë të gjatë

Mbajtja e kontaktit me sy për disa minuta faktikisht ka fuqinë që të na lidhë më shumë dhe na ndihmon të zhvillojmë ndjenja të dashurisë.

Kujdeseni për ambientin

Sado e çuditshme që të duket, kujdesi për ambientin mund ta bëjë një person të veçantë.

Keni qen

Po, mbajtja e qenit mund të ketë përfitime. Sipas studimeve, ata që mbajnë qen kanë shanse më shumë të kenë lidhje të suksesshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat