PSP: Ndryshimet në Kodin Penal janë për të ulur dënimet, por jo për ndikim në procedurat - Bota Sot
PSP: Ndryshimet në Kodin Penal janë për të ulur dënimet, por jo për ndikim në procedurat

Maqedonia

PSP: Ndryshimet në Kodin Penal janë për të ulur dënimet, por jo për ndikim në procedurat

Më: 26 dhjetor 2018 Në ora: 14:02
PSP

PSP nuk i intereson dhe nuk është e kyçur në bisedimet për ndryshimin e nenit 353 nga Kodi Penal, deklarojnë nga PSP “Tv24”.

“Nga ajo që dimë, qëllimi është që të peshohen më mirë dënimet, dhe jo ndryshimet që do të ndikojnë në procedurat e PSP-së ose rastet e vjetruara të PSP-së, të cilat kanë të bëjnë me shpërdorimin e detyrës zyrtare”, thonë nga PSP.

Nga atje shtojnë se një pjesë e akuzave të PSP janë pikërisht sipas nenit 353.

Sipas burimeve të Kuvendit, dje u njoftua se shumica parlamentare do të kërkojë ndryshime në paragrafin e nenit 353 të Kodit Penal, i cili parashikon përgjegjësi për të gjithë zyrtarët që, duke keqpërdorur pozitën e tyre zyrtare, kanë arritur “përfitim të interesave”.

Me ndryshimin parashikohet përgjegjësi vetëm për ato të cilët kanë pasur “përfitime të pronave”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...