Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë: Vaksinat janë cilësore dhe me afat të vlefshëm - Bota Sot
Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë: Vaksinat janë cilësore dhe me afat të vlefshëm

Maqedonia

Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë: Vaksinat janë cilësore dhe me afat të vlefshëm

Më: 11 janar 2019 Në ora: 17:12
Ilustrim

Pas publikimit të informacionit mbi zbulimet e reja të vaksinave të skaduara, nëpërmes një deklarate kanë reaguar nga Ministria e Shëndetësisë në të cilën thuhet se të gjitha vaksinat janë me afat të vlefshme.

“Të gjitha dozat e vaksinës MRP janë me cilësi të mirë dhe të kontrolluar nga prodhuesi i njohur evropian Glaxo Smith Kline nga Belgjika. Vaksina MRP është e sigurt dhe prodhohet në Bashkimin Evropian. Ekzistojnë 2 certifikata, për cilësinë nga prodhuesi dhe nga laboratori i kontrollit. Në çdo kuti e vaksinave dhe çdo vaksine ka një të ashtuquajtur shënim që thotë se është e vlefshme deri në maj të vitit 2019, pra korrik 2019. Kjo është konfirmimi i vetëm që të gjitha vaksinat janë absolutisht të sigurta dhe të vlefshme”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Në të njëjtën kohë ata informojmë se këto ditë është bërë kontroll i brendshëm në të gjitha shtëpitë e kujdesit shëndetësor dhe është vërtetuar se në faqet e vaksinës janë gjetur 635 kuti të vaksinimit MRI, të cilave përmbajtja e deklaracioneve iu është ngjitura gabimisht. Deklaracionet e kaluara ishin nga importi i mëparshëm, të cilat ishte i vlefshëm deri në tetor 2018. Ata u gjetën në shtëpitë e shëndetit të Krushevës, Strugës, Velesit, Demir Hisarit, Kriva Pallankës, Vevçanit, Ohrit dhe Shkupit.

Në mbledhjen e sotme të Komisionit për Sëmundje Infektive është konfirmuar se sot deri në orën 10:00 janë shtruar në spitalin e Shkupit 7 + 1 fëmijë, gjithsej 8 fëmijë për një ditë, të gjithë fëmijët janë në moshën 2 vjeçare dhe të gjithë nga vendbanimi Novo Lisiçe nga Shkupi dhe se të gjithë kanë qenë vizitorë të çerdhes “Sonce”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...