Lavrov: S’ka dëshmi për ndërhyrje ruse në punët e brendshme të Maqedonisë - Bota Sot
Lavrov: S’ka dëshmi për ndërhyrje ruse në punët e brendshme të Maqedonisë

Maqedonia

Lavrov: S’ka dëshmi për ndërhyrje ruse në punët e brendshme të Maqedonisë

Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 18:19
Sergei Lavrov

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov gjatë konferencës së sigurisë në Mynhen tha se “s’janë paraqitur asnjë dëshmi për ndërhyrje të Rusisë çështjen e ‘ndryshimi të emrit të Maqedonisë'”.

“Ishim të akuzuar se po bëjmë ndërhyrje në problemin e ndryshimit të emrit të Maqedonisë, por nuk dhanë asnjë dëshmi”, tha Lavrov.

Ndërkaq, pas disa javëve, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg për “Euronews” pas nënshkrimi të protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO dhe se “Rusia është përpjekur te vendet e Ballkanit që pretendojnë nëse duhet të bashkohen në aleancën mbrojtëse”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...