Carovska: Zhvillimi i hershëm i fëmijërisë është çelësi për krijimin e kapitalit njerëzor cilësor - Bota Sot
Carovska: Zhvillimi i hershëm i fëmijërisë është çelësi për krijimin e kapitalit njerëzor cilësor

Maqedonia

Carovska: Zhvillimi i hershëm i fëmijërisë është çelësi për krijimin e kapitalit njerëzor cilësor

Më: 22 mars 2019 Në ora: 15:53
Mila Carovska

Ministrja për Punë dhe Politikë Sociale, Mila Carovska sot në Gjenevë mori pjesë në forumin rajonal të UNECE 2019: mësim të shoqërueshëm për një të ardhme të qëndrueshme. Ajo ishte pjesë e diskutimeve për zhvillimin e hershëm të fëmijërisë në të cilën foli për hapat konkret që i ka ndërmarrë Qeveria për krijimin e kapitalit cilësor njerëzor.

“Investimi në zhvillimin e hershëm të fëmijërisë është një nga prioritetet e larta të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë së Veriut, prandaj kemi siguruar buxheti prej 300% më shumë për ndërtimin e çerdheve. Çdo fëmijë duhet të ketë të njëjtin fillim në jetë, ndërsa çerdhet duhet të jenë të hapura për të gjithë, sepse zhvillimi i hershëm i fëmijërisë është çelësi për krijimin e kapitalit njerëzor cilësor në të ardhmen”, tha Carovska.

Nga Ministria e Punës dhe Politikës Sociale njoftojnë se para forumit, ministrja Carovska realizoi takim me drejtorin rajonal të UNICEF-it Afshan Kahn për të diskutuar për bashkëpunimin me UNICEF-in, zhvillimin e hershëm të fëmijërisë, reformën sociale dhe procesin e deinstitucionalizimit.

Në forumin në Gjenevë morën pjesë mbi 600 përfaqësues të qeverive, organizatave qytetare, akademikë dhe pjesëtarë nga sektori privat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...