Zaev: Ligji për PSP të sillet para zgjedhjeve që të përdoret në raportin e Komisionit Evropian - Bota Sot
Zaev: Ligji për PSP të sillet para zgjedhjeve që të përdoret në raportin e Komisionit Evropian

Maqedonia

Zaev: Ligji për PSP të sillet para zgjedhjeve që të përdoret në raportin e Komisionit Evropian

Më: 5 prill 2019 Në ora: 15:01
Kryeministri i Maqedonise, Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev tha se ka pasur pak përparim në negociatat me opozitën VMRO-DPMNE mbi Ligjin për Prokurorinë Publike, e cila duhet të rregullojë punën e Prokurorisë së Përgjithshme Publike, dhe do të përmbushë kushtin e fundit për marrjen e datës për negociata me Bashkimin Evropian.

“Do t’i lë ta komentojnë Ministrja e Drejtësisë dhe përfaqësuesit e VMRO-DPMNE-së të cilët po diskutojnë aktualisht. Partitë më të vogla opozitare, si Aleanca për Shqiptarët dhe Besa, dhanë udhëzimet e tyre dhe lanë hapësirë për një marrëveshje së pari me partinë kryesore të opozitës. Tetë deputetët që janë në grupin e ri parlamentar të VMRO-DPMNE dhe koalicionit gjithashtu dhanë udhëzimet dhe instruksionet e tyre, por i dhanë hapësirë së pari partisë më të madhe opozitare. Besoj se në një kohë shumë të shkurtër do të sjellë fryt, dhe besoj se do të gjenden mënyra për ta sjellë atë në kohë për të qenë pjesë përbërëse e raportit që botohet pas zgjedhjeve të Parlamenti Evropian, por që shkruhet në fillim të majit”, tha Zaev.

Ai shtoi gjithashtu se është mirë që Ligji për Prokurimin Publik të miratohet nga ligjvënësit në prill dhe të mos pritet fundi i zgjedhjeve, që miratimi i tij të shënohet në raportin e progresit të vendit.

“Unë jam i bindur do të sjellim një vendim sa më shpejtë që të jetë e mundur. Do të ishte mirë të ndodhte para zgjedhjeve, ta realizojmë atë në prill dhe do ta kemi mundësinë për ta përdorur atë në fushatën zgjedhore, sepse kjo është një zgjidhje e sistemit, një nga ligjet më të rëndësishme në gjyqësor “, tha Zaev.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...