LSDM: Pas 13 vjetëve vendi ynë ka vlerësim më të mirë kreditor - Bota Sot
LSDM: Pas 13 vjetëve vendi ynë ka vlerësim më të mirë kreditor

Maqedonia

LSDM: Pas 13 vjetëve vendi ynë ka vlerësim më të mirë kreditor

Më: 16 qershor 2019 Në ora: 15:11
LSDM

Pas 13 vjetësh, Republika e Maqedonisë së Veriut më në fund ka një përmirësim në vlerësimin e kredisë, pasi që Agjencia “Fitch” ka rritur vlerësimin e kredive të vendit tonë nga BB në BB +, me pamje të qëndrueshme, thonë nga LSDM.

“Në raportin e Fitch vërehen se masat e marra si reformat në pensionet, targetim më i mirë i ndihmës sociale dhe taksa progresive kontribuojnë në reduktimin e deficitit. Janë marrë masa pozitive për të menaxhuar më mirë financat publike, në veçanti transparencën më të lartë të buxhetit dhe futjen e një rregulli fiskal për komunat”, thonë nga LSDM.

Nga atje thonë se vlerësimi i përmirësuar i kreditit rikthen besimin në ekonomi dhe do të ndikojë më tej në rritjen më të lartë ekonomike, në eksporte më të larta, në punësim më të lartë dhe paga më të larta, ose për standard më të mirë jetese për qytetarët.

“Ky është një treguesi i suksesit të politikave ekonomike dhe në të njëjtën kohë është nxitje shtesë për vazhdimin e reformave, si dhe nxitja e investitorëve vendas dhe të huaj që vendi është në rrugën e duhur, ekonomia është e qëndrueshme dhe po lëviz në një trend rritës”, thuhet në deklaratën e LSDM-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...