Lëvizja Besa: Rasti “Haraçi” ka dëmtuar besueshmërinë e PSP-së - Bota Sot
Lëvizja Besa: Rasti “Haraçi” ka dëmtuar besueshmërinë e PSP-së

Maqedonia

Lëvizja Besa: Rasti “Haraçi” ka dëmtuar besueshmërinë e PSP-së

Më: 22 korrik 2019 Në ora: 14:21
Lëvizja Besa

Nga Lëvizja Besa nëpërmes një konference për shtyp kanë akuzuar qeverinë aktuale se përmes politikave të saj të gabuara, po kthen vendin shumë prapa në rrugën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian.

“Skandali me rastin “Haraçi”, ka dëmtuar rëndë besueshmërinë e Prokurorisë Publike Speciale, rastet e pazgjidhura me eksponentët qeveritar që dëgjoheshin në disa audio inçizime, si dhe mos marrja e ftesës për fillimin e negociatave me BE para se të ndodhin këto skandale të njëpasnjëshme, përfundimisht nxorën në pah dobësitë e shumicës parlamentare, e cila po dëshmon se nuk ka kapacitet por edhe besueshmëri politike që të udhëheqë me këtë shtet”, thonë nga Lëvizja Besa.

Nga atje gjithashtu deklarojnë se kanë shumë vërejtje për mos zbatimin e marrëveshjes me Qeverinë gjatë ndryshimeve kushtetuese si dhe me propozim ligjin për prokurorinë publike dhe për propozim ligjin e regjistrimit të popullsisë.

Nga atje shprehen të bindur se muaji tetor nuk do sjellë asnjë ndryshim rreth datës për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian, dhe se ky muaj është vetëm blerje kohe nga ana e qeverisë aktuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat