Manipulohet aktvendimi i Gjykatës së Lartë të Suedisë për të akuzuarin e 27 prillit - Bota Sot
Manipulohet aktvendimi i Gjykatës së Lartë të Suedisë për të akuzuarin e 27 prillit

Maqedonia

Manipulohet aktvendimi i Gjykatës së Lartë të Suedisë për të akuzuarin e 27 prillit

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 15:18
27 prilli

Në aktvendim nuk vihet në pyetje nëse vepra penale për të cilën akuzohet Dejan Davidovski në Maqedoninë e Veriut (ngjarjet e 27 prillit), por lidhet me veprat e parashikuar nga Kapitulli 18 nga Kodi Penal i Suedisë, të cilët cilësohen si “vepra penale politike” dhe jo “terrorizëm dhe cenim të rendit kushtetues” (rrënim i dhunshëm i qeverisë, pengesë me dhunë në punën e qeverisë, Kuvendit, shefit të shtetit, gjykatave…) për të cilat, mund edhe të miratohet ekstradim. Në parim përmbajtësor edhe në Ligji i Maqedonisë tonë për bashkëpunim ndërkombëtarë me veprat penale është i ngjashëm.

Aktvendimi i Gjykatës së Lartë të Suedisë, me çka është refuzuar ekstradimi i të akuzuarit për ngjarjet e 27 prillit Dejan Davidovski, interpretohet i tëri gabimisht, me çka opinioni vihet në dyshim, thotë një ekspert i të drejtës së procedurës penale ndërkombëtare me të cilin ishin konsultuar ekipi i gazetarëve të 360 shkallë.

“Nuk bëhet fjalë për vlerësim të gjykatës suedeze, por në vendin tonë i akuzuari gjykohet për veprat penale politike, ( gjegjësisht për ngjarjet e 27 prillit). Bëhet fjalë për standard ndërkombëtar të drejtësisë për veprat të cilat cilësohen në kategorinë e “veprave penale politike” me çka mundet edhe të miratohet ekstradimi i tij”, thotë eksperti për 360 shkallë.

Në përkthimin e aktvendimit që u publikua në disa medie, mund të lexohet se Gjykata e Lartë në Suedi e ka kategorizuar veprën “cenim të rendit kushtetues dhe terrorizëm”, për të cilën akuzohet Davidovski, në “vepër penale politike” dhe të njëjtën e kanë lidhur me Kapitullin e 18 të Kodit Penal të Suedisë. Në nenin 1 të këtij kapitulli, shembull, për të pare se një vepër e ngjashme për të cilën akuzohet Davidovski në Maqedoni, në Suedi dënohet deri në 10 vite burg.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...