OBRM-PDUKM: Nevojitet prokurori e pavarur e cila nuk do të jetë e kompromentuar si PSP - Bota Sot
OBRM-PDUKM: Nevojitet prokurori e pavarur e cila nuk do të jetë e kompromentuar si PSP

Maqedonia

OBRM-PDUKM: Nevojitet prokurori e pavarur e cila nuk do të jetë e kompromentuar si PSP

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 12:14
OBRM-PDUKM

LSDM dhe Zoran Zaev janë të përfshirë në mbrojtjen dhe promovimin e krimit dhe vazhdojnë të mbrojnë Katica Janeva. LSDM-ja po përpiqet me të gjitha forcat të vonojë tërë procedurën në mënyrë që të mos mund të zhvillohet një hetim i pavarur i cili do të arrijë deri te Zoran Zaevi, i cili është kreu i këtij oktapodi haraxhinjëve, thonë nga OBRM-PDUKM.

Sipas partisë, mediar po lëshojnë çdo ditë informacione të reja në lidhje me përfshirjen e zyrtarëve të LSDM-së në rastin “Haraçi”. Kjo është arsyeja pse LSDM refuzon të shkarkojë Janevën sepse duke mbrojtur Janevën, ata po mbrojnë veten e tyre.

“Është më se e qartë se urdhrat erdhën nga Zoran Zaevi, pasi është e pamundur që Janeva, Boki 13 dhe Zoran Kiçec të marrin haraç për një vit të tërë, në mënyrë që qeveria të mos e dijë dhe të mos i japë erë në shpinë. Fakti që Janeva u mbajt në paraburgim vetëm për disa ditë dhe se prokurori publik veproi me urdhrin e saj nga paraburgimi tregon se qëllimet e LSDM-së dhe Zoran Zaevi janë që rasti “Haraçi” të mos marrë përfundim efektiv ligjor.

Nga atje shtojnë se një precedent i paparë dhe goditje në sistemin juridik në Republikën e Maqedonisë është prokurori publik që vepron me urdhër të një personi të arrestuar për krim të rëndë dhe shpërdorim të detyrës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...