Zaev: Jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venedikut - Bota Sot
Zaev: Jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venedikut

Maqedonia

Zaev: Jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e Komisionit të Venedikut

Më: 8 tetor 2019 Në ora: 13:29
Zoran Zaev

Kryeministri Zoran Zaev duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve tha se “si institucion jemi të gatshëm ta zbatojmë mendimin e ekspertëve të Komisionit të Venedikut në lidhje me Ligjin për përdorimin e gjuhëve”.

“Thamë se do ta respektojmë Komisionin e Venedikut, i cili do ta japë mendimin përfundimtar”, tha Zaev i cili tha se mund të bisedohet se sa është e rëndësishme e drejta e gjuhës që ata të formojnë mendimin e tyre.

Zaev theksoi se ligji është e drejtë njerëzore që del nga e drejta e përdorimit të gjuhës dhe se gjuha është mjet për kuptim që bashkëjetesa të jetë më e lehtë.

“Prej këtu vjen përdorimi i gjuhëve. Është e drejtë kushtetuese. Asgjë nuk ka ndryshuar në shtet”, tha mes tjerash Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...