Filipçe: Për 15 përqind janë rritur kuotat për mjekët amë, rriten dhe pagat - Bota Sot
Filipçe: Për 15 përqind janë rritur kuotat për mjekët amë, rriten dhe pagat

Maqedonia

Filipçe: Për 15 përqind janë rritur kuotat për mjekët amë, rriten dhe pagat

Më: 3 nëntor 2019 Në ora: 17:20
Venko Filipçe

Për 15 për qind rritje të kuotat për mjekët e amë, rritjen edhe pagat. Kujdesi shëndetësor është në rrugën e duhur, vlerësoi sot ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe në një konferencë për shtypi.

Ai tha se që prej 1 tetorit vlera e kapitacioneve të të gjithë mjekëve është rritur për 8 denarë. Kjo do të thotë të gjithë ata që punojnë në kujdesin shëndetësor primarë, të gjithë mjekët amë – mjekët e përgjithshëm që janë specialistë në mjekësinë e përgjithshëm, specialistët e mjekësisë familjare, pediatrit, gjinekologët, si dhe dentistët, kirurgjinë orale dhe ortopedi, dhe të gjithë mjekët që punojnë dhe kanë kontratë për aktivitete këshilluese të specializuara me FSSH do të marrin këtë rritje.

“Ajo arrin midis 15 dhe 20 për qind rritje sipas vlerës së kuotave të kapitacionit dhe ndryshimi që kanë deri më tani mjekët amë de stomatologët. Të gjithë këta mjekë do të nënkuptojnë se do të marrin rreth 8.000 denarë për çdo 1.000 pacientë, ndërsa për 2.000 pacient do të marrin 16.000 denarë më shumë mjete, me çka besojmë se do të lehtësojnë ndjeshëm punën dhe funksionimin e tyre, dhe do të stimulohen më tej për të punësuar motër medicinale të cilët do të kenë mundësi të punojnë me orar të shkurtuar, por edhe të punësojë staf administrativ në mënyrë që mjekët të jenë më të përkushtuar ndaj pacientëve të tyre”, tha ministri.

Ai vlerësoi se kjo ishte vetëm një pjesë e një reforme të rëndësishme që po zbatohen në sektorin e shëndetësisë primare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat