Gjykatësit e Gjykatës Kushtetuese të Maqedonisë diskutojnë për vjetërsimin e lëndëve - Bota Sot
Gjykatësit e Gjykatës Kushtetuese të Maqedonisë diskutojnë për vjetërsimin e lëndëve

Maqedonia

Gjykatësit e Gjykatës Kushtetuese të Maqedonisë diskutojnë për vjetërsimin e lëndëve

Më: 19 nëntor 2019 Në ora: 09:15
Foto

Gjykatësit kushtetues sot në kolegjium do të diskutojë për iniciativën për nenin 353, paragrafi 5 nga Kodi Penal, i cili i dedikohet vjetërsimit të lëndëve apo zvogëlimit të dënimeve për rastet e lidhura me keqpërdorimin e pozitës dhe autorizimeve zyrtare.

Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Sali Murat, mbrëmë paralajmëroi se në kolegjium hollësisht do të bisedohet për këtë iniciativë dhe do të miratohet një qëndrim.

“Ne në Gjykatën Kushtetuese kemi qasje serioze ndaj çdo lënde. Seancën e kaluar kjo lëndë u anulua. Për shkak të seriozitetit të punës caktova kolegjium me gjykatësit, ku hollësisht do të diskutohet për këtë problematikë. Pasi të përfundojmë me kolegjiumin, do të marrim qëndrim për procedurën e mëtutjeshme”, deklaroi Murat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat