Zaev: Reformat dhe zgjerimi i BE-së mund të ndodhin paralelisht - Bota Sot
Zaev: Reformat dhe zgjerimi i BE-së mund të ndodhin paralelisht

Maqedonia

Zaev: Reformat dhe zgjerimi i BE-së mund të ndodhin paralelisht

Më: 9 shkurt 2020 Në ora: 20:15
Zoran Zaev

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev tha sot se koha është jashtëzakonisht e rëndësishme për të hapur bisedimet e pranimit në BE.

Ai e tha këtë në një konferencë ndërkombëtare “Një Ballkan për në BE” dhe theksoi se marrja e një date për të filluar bisedimet e pranimit do të bënte një ndryshim të madh sa më shpejt.

“Ne besojmë se liderët e BE-së do të bëjnë një ndryshim dhe do të marrin përgjegjësi për të na mundësuar të kemi një perspektivë të qartë evropiane dhe të rivendosim besimin në procesin e integrimit evropian”, tha Zaev.

Ai theksoi se vonimi i vendimit për hapjen e negociatave shkaktoi një zhgënjim të madh, por gjithashtu inkurajoi Maqedoninë Veriore të transformojë dhe të miratojë standardet e BE-së, në mënyrë që të bëhet një anëtare e plotë e saj.

Duke folur për metodologjinë e re, ai tha se ishte një hap i rëndësishëm drejt hyrjes në BE dhe se qytetarët e Maqedonisë së Veriut do të vërtetonin se dëshirojnë një të ardhme në Evropë.

“Ne kemi kërkuar që BE të vazhdojë të mbështesë zhvillimin e kapaciteteve dhe proceseve, dhe ne mund të dëshmojmë se mund ta sjellim Evropën këtu”, tha Zaev.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat