Filloi seanca për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim në NATO

Maqedonia

Filloi seanca për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim në NATO

Më: 11 shkurt 2020 Në ora: 15:44
Kuvendi i Maqedonisë

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut filloi seanca solemne për ratifikimin e Protokollit për anëtarësim në NATO.

Në seancën solemne fjalim do të kenë kryetari i shtetit, Stevo Pendarovski, kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi, kryeministri teknik, Oliver Spasovski, kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, koordinatorët e grupeve të LSDM-së, Jova Mitreski, të OBRM-PDUKM-së, Nikola Micevski, të grupit të pavarur të OBRM-PDUKM-së, Nola Ismajlovska Starova, deputetët e ASH-së, Syrija Rashidi, të Alternativës, Afrim Gashi, të Lëvizjes Besa, Fadil Zendeli dhe të PDSH-së, Merale Ferati.

Pas votimit fjalim do fjalim do të mbajë edhe kryetari i Asamblesë Parlamentare të NATO-s, Attila Mesterházy

në Kuvend të pranishëm janë Mirsolaf Tugjman, deputet dhe shef i delegacionit në AP NATO, Vasilika Husi, nënkryetare e Kuvendit të Shqipërisë, Cveta Karajançeva, kryetar i Kuvendit bullgar, Genci Nimanbegu, nënkryetar i Kuvendit të Malit të Zi.

Në seancë të ftuar janë edhe ish-kryetarët, ish-kryeministrat, liderët e partive politike si dhe përfaqësuesit e jetesë publike dhe kori diplomatik, në mesin e të cilëve edhe ambasadorë nga vendet anëtare të NATO-s.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat