Maqedonia koordinohet me shtetet fqinje për hapjen e kufijve, ekzistojnë disa propozime - Bota Sot
Maqedonia koordinohet me shtetet fqinje për hapjen e kufijve, ekzistojnë disa propozime

Maqedonia

Maqedonia koordinohet me shtetet fqinje për hapjen e kufijve, ekzistojnë disa propozime

Më: 27 maj 2020 Në ora: 22:30
Ilustrim

Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha se “për momentin jemi në koordinim me vendet përreth, jemi në komunikim të vazhdueshëm me Shqipërinë, Greqinë dhe Bullgarinë në kuadër të asaj se si do të hapen kufijtë”.

“Një nga propozimet është që nga java e ardhshme të kufijtë për udhëtarët që vinë nga një familje apo udhëtimet zyrtare, interes ekonomik në kuadër të këtyre vendeve dhe më pas, pas 15 qershorit, kufijtë të hapen në mënyrë të plotë”, tha ministi Filipçe.

Ministri tha se me siguri gjatë udhëtimit nuk do të kërkohen testime për shkak se nuk paraqesin garanci absolute.

“Është shumë e mundshme të mos kërkohen testime për shkak se nuk paraqesin garanci absolute apo siguri. Kishin një farë lloj siguri kur ishin në kombinim me izolimin shtëpiak apo karantinat”, tha Filipçe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat