Kyuchyuk: Në Maqedoni ka dy fushata, për vazhdim drejt BE-së apo kthimin e vendit para tre viteve - Bota Sot
Kyuchyuk: Në Maqedoni ka dy fushata, për vazhdim drejt BE-së apo kthimin e vendit para tre viteve

Maqedonia

Kyuchyuk: Në Maqedoni ka dy fushata, për vazhdim drejt BE-së apo kthimin e vendit para tre viteve

Më: 2 korrik 2020 Në ora: 10:18
Ilhan Kyuchyuk

Eurodeputeti nga Bullgaria dhe raportuesi për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian, Ilhan Kyuchyuk tha se në zgjedhjet e Maqedonisë së Veriut po zhvillohen dy fushata të ndryshme edhe atë, për kthimin e vendit nga ku ishte para tre viteve apo të vazhdohet me rrugën drejt Bashkimit Evropian.

“Disa angazhohet q vendi të kthehet aty ky ishte para tre viteve, ndërsa të tjerët vazhdojnë idenë se duhet të vazhdohet të zhvillohet vendi në rrugën drejt NATO-s dhe BE-së”, tha Kyuchyuk.

Ai tha se në ku rreziqe të posaçme në fushatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut, nuk ka bojkotim dhe të gjithë forcat politike ju bëjnë thirrje qytetarëve të votojnë më 15 korrik.

Kyuchyuk thekson se ekziston debat në mesin e të rinjve për të ardhmen e BE-së, njësoj siç ishte në Bullgari para anëtarësimin në BE para disa viteve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat