Ruskovska me paralajmërim deri tek OBRM-PDUKM për videon e fushatës zgjedhore

Maqedonia

Ruskovska me paralajmërim deri tek OBRM-PDUKM për videon e fushatës zgjedhore

Më: 4 korrik 2020 Në ora: 10:09
Vilma Ruskovska

Kryetarja e Prokurorisë Themelore Publike për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, Vilma Ruskovska, dje përmes një ndihmës prokurori dorëzoi një paralajmërim deri tek Koalicioni i udhëhequr nga OBRM-PDUKM për shpifje. Arsyeja e veprimit të prokurores ishte një pjesë e përmbajtjes së videos zgjedhore të koalicionit opozitar, të titulluar “Histori Kriminale”.

Në videon e treguar zgjedhore, nëna e pyet fëmijën se çfarë histori dëshiron të lexojë, dhe zgjedhja e saj bie mbi një histori, e cila tregohet në video me titullin: “Zoran dhe mijëra premtime”. Në rrëfim, protagonistët kryesorë janë “Crvenkalla, Vice dhe Rada”. Historia që nëna i tregon fëmijës përfundon me një mesazh nga Zoran për Crvenkallan: “Shumë pyetni do të më shkaktoni probleme. Kam një ndjenjë që Vilma do t’ju thërrasë, qi t’i të zgjedhësh se për çfarë dëshiron të akuzohesh”.

Tregimi përfundon me fjalinë “Dhe të gjithë jetuan një jetë kriminale. Pastaj erdhi mësuesi”, ndërsa video përfundon me mesazhin e festës,”Koha është për një histori më të lumtur për fëmijët tuaj. ”

Prokurori Ruskovska thekson se ajo nuk pranon të ndërlidhet me asnjë parti politike.

“Unë si prokurore për më shumë se 23 vjet, në të gjitha rastet që kam proceduar, jam udhëhequr ekskluzivisht nga Ligji dhe provat që kam arritur të siguroj. Dua të theksoj se kurrë nuk kam lejuar që politika të ndikojë në vendimet e mia. Politikanët janë një kategori e ndryshueshme, dhe ne prokurorët duhet të kryejnë funksionin tonë në mënyrë më profesionale, legale dhe sipas provave që kemi arritur të sigurojmë. Në fund të fundit, kjo është arsyeja pse qytetarët nuk paguajnë”, thotë Ruskovska për Deutsche Welle.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat