Mediat lokale dhe regjionale fillojnë me ndërprerjen e transmetimit, kërkojnë uljen prej 50% të pagesës së taksës së licencës

Maqedonia

Mediat lokale dhe regjionale fillojnë me ndërprerjen e transmetimit, kërkojnë uljen prej 50% të pagesës së taksës së licencës

Më: 5 maj 2022 Në ora: 16:46
Foto ilustrim

Kërkesa e mediave lokale dhe regjionale për ulur me 50% pagesën e taksës së licencimit për transmetim, për një kohë mbeti peng. E pas neglizhencës tashmë ata kanë vendosur që nga dita e sotme të protestojnë në mënyrë mediatike, duke ndërprerë transmetimin çdo orë nga 5 minuta.

Në një reagim të përbashkët thuhet se; “Duke qenë se ende nuk ka zgjidhje apo ndryshim të situatës, mediat lokale dhe rajonale nga dita e sotme nisin të ndërpresin programin çdo orë nga 5 minuta dhe të ndërpresin konferencat për shtyp të të gjitha institucioneve publike, ndërmarrjeve publike dhe kryetarëve të komunave”.

Ata thonë se Qeveria prej kohësh ka injoruar kërkesat e tyre për uljen prej 50% të pagesës së taksës së licencës nga transmetuesit në Trupin Rregullativ për Media për vitin 2022. Rregullatori tashmë ka siguruar 50% dhe pjesa tjetër pritet nga Qeveria.

Programi është parashikuar të ndërpritet çdo ditë për 30 minuta dhe pas 15 ditësh në rast se nuk bëhet aprovimi i kërkesës, mbyllja do të jetë një orë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat