Sekretari i i OKB-së përshëndet marrëveshjen e Shkupit dhe Athinës për emrin - Bota Sot
Sekretari i i OKB-së përshëndet marrëveshjen e Shkupit dhe Athinës për emrin

Maqedonia

E mërkurë, 24 tetor 2018

Sekretari i i OKB-së përshëndet marrëveshjen e Shkupit dhe Athinës për emrin

Më: 13 qershor 2018 Në ora: 08:44
Antonio Gutierrez

Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Gutierrez, e përshëndeti marrëveshjen mes Shkupit dhe Athinës për zgjidhjen e çështjes së emrit duke e cilësuar si demonstrim i lidershipit në rajon e më gjerë.

Zëdhënësi i Gutiérrez, Stephen Jarick deklaroi se Sekretari i Përgjithshëm i KB-së “u bën thirrje qytetarëve të të dyja shteteve të bashkohen dhe përshpejtojnë procesin”.

Gutiérrez shpreson se pjesëmarrësit në konfliktet tjera do të shohin shembull nga ky zhvillim dhe do të punojnë për përforcimin e zgjidhjeve përmes bisedimeve, shtoi Jarick.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test